Dansk Wimax-udfordrer får nyt milliontab

Netværksudbyderen Danske Telecom formår endnu ikke at tjene penge. Men ifølge direktøren er finansieringen på plads, så selskabet kan fortsætte udfordringen af de langt større udbydere på det danske marked, blandt andet med trådløst bredbånd.

Underskuddet i Danske Telecom vokser fortsat. Men trods de negative tal i regnskaberne, så går det faktisk godt, melder administrerende direktør Peter Jerry Sørensen.

- Vi er enormt stolte og glade over det resultat, vi har lavet for 2004. Vi har gode udsigter til at blive profitable i 2005, kun tre år efter, at vi blev lanceret. Det er rigtig godt i telemarkedet, siger Peter Jerry Sørensen.

Danske Telecom er gået fra et resultat før skat på minus 7,6 millioner kroner i 2001 til et minus på 23 millioner kroner i 2004.

Markedet er der

Direktørens selvtillid bunder i en vurdering af gode udsigter for kerneforretningen, netværk til kommuner, amter, statslige institutioner og erhvervsvirksomheder, samt Danske Telecoms satsning på trådløst bredbånd, Wimax, der for alvor skal rulles ud i løbet af 2005.

Danske Telecom har i 2004 vundet en række større kunder og i 90 procent af tilfældene i direkte konkurrence med langt større TDC.

Danske Telecom A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttoresultat-1,8-4,4
Resultat af primær drift (EBIT)-22,3-20,5
Resultat før skat -23,1-20,4
Resultat-5,1-20,4
Egenkapital59,864,9
Antal ansatte2016
På kundelisten står nu blandt andre Beskæftigelsesministeriet, Hovedstadens Sygehusfællesskab og Aarslev Kommune.

Det viser ifølge Peter Jerry Sørensen, at der er et marked for den lille virksomhed. Og Danske Telecom står godt til at vinde en række store projekter, der arbejdes på i øjeblikket, vurderer direktøren.

Hotspot XL i storbyer

Store forventninger er der også til udrulningen af det trådløse bredbåndsnet, som Danske Telecom har testet på Østerbro og står for at blive rullet ud i 2005.

- Det er et mindre marked, til gengæld er det mere lukrativt. Primært fordi vi ikke skal købe nogle tjenester hos TDC. Det gør alle de andre, siger Peter Jerry Sørensen.

Danske Telecom satser på at indhylle de større byer - København, Århus og Odense - i nettet, så kunderne på nettet kommer til at opleve byerne som ét stort hotspot.

Konkurrencedygtigt alternativ

I første omgang er det stadig erhvervskunderne, der vil være i fokus. Men fra 2006 vil det trådløse bredbånd også nå ud til de private brugere, forventer direktøren.

- Her tror vi for alvor på, at der kommer en reel konkurrence til den rå kobber. Nu kan du få en bredbåndsforbindelse derhjemme, som er trådløs til 300 kroner om måneden, og du kan fuldstændig sløjfe den rå kobber, siger Peter Jerry Sørensen.

En to til tre megabit forbindelse vil koste op til 700 kroner om måneden med mulighed for IP-telefoni, og kunden vil dermed være uafhængig af et telefonabonnement med kobberforbindelse til nettet.

Modemet til Wimax er ifølge Peter Jerry Sørensen på størrelse med en Mayland-kalender i A5-format.

Øjner sorte tal

Peter Jerry Sørensen vil ikke udelukke, at Danske Telecom allerede ved udgangen af 2005 står med sorte tal på bundlinjen.

- Det er ikke budgetteret, men der er en god mulighed for det. Det afhænger af, om vi får nogle af de store projekter hjem, som vi sidder og arbejder med i øjeblikket, siger Peter Jerry Sørensen.

Ifølge direktøren er finansieringen på plads med bank og ikke mindst leverandører, så selskabets udrulning kan køre helt efter planerne.

Danske Telecom har for 2004 bogført en skatterabat på underskud på 18 millioner kroner, så regnskabet efter skat ender med et minus på 5,1 millioner kroner.

Omsætningen oplyser selskabet ikke, men selskabets ordinære resultat før afskrivninger, renter og skat (EBITDA) er omtrent som året før, et minus på lidt over 13 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS