It-chefer stresser over sikkerhed

For mange europæiske it-chefer er stress over it-sikkerheden i virksomheden værre, end den stress de oplever ved at begynde på et nyt job, blive gift eller blive skilt. De fleste it-chefer sidder desuden med en falsk følelse af, at sikkerheden er god, viser undersøgelse foretaget af sikkerhedsfirma.

Sikkerheden skal være i orden, for svigter den, er det jobbet, der står på spil.

Det svarer syv ud af 10 europæiske it-chefer i en undersøgelse, som det internationale sikkerhedsfirma Websense har fået foretaget af analysefirmaet Dynamic Markets.

Og it-cheferne føler sig presset. En ud af fem oplever presset fra sikkerhedsansvaret som mere stressende end at begynde på et nyt job, flytte, blive gift eller blive skilt.

Det antal er dog ikke tilnærmelsesvis i nærheden af, hvor mange der reelt burde have problemer med nattesøvnen.

Falsk sikkerhed

Ni ud af 10 mener nemlig, at sikkerheden i deres virksomhed er god. Men det er for de fleste vedkommende falsk tryghed, konkluderer sikkerhedsfirmaet på baggrund af undersøgelsen.

Syv ud af 10 dumper nemlig på tilstrækkelige sikkerhedsforanstaltninger over for, hvad Websence kalder syv af de mest almindelige trusler på sikkerheden fra internettet.

Websense konkluderer på den baggrund, at mere end seks ud af 10 it-chefer sidder med en falsk følelse af, at sikkerheden er god nok.

Stribevis af huller

It-cheferne fejler blandt andet ved ikke at være i stand til at spore interne forsøg på at få adgang til oplysninger, som de ikke burde have adgang til.

De er ikke i stand til at blokere for såkaldt phishing, for eksempel hvor en bruger aflures adgangskode med et falsk adgangs-vindue, og it-cheferne forhindrer ikke kørsel af peer to peer (P2P) applikationer på netværket.

I mange tilfælde er de heller ikke i stand til at forhindre, at spyware sender potentielt fortrolig information ud af huset til en ekstern modtager.

Knap en ud af 10 dumper på, at de kun har en standard firewall og antivirus-løsning.

500 it-chefer fra større virksomheder i hele Europa har ifølge Websense deltaget i undersøgelsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse