Svensk konsulent-mægler åbner i Danmark

Den svenske vækstkomet og formidler af it-konsulenter Ework vil nu udfordre de danske konsulenthuse på dansk grund. Ework har haft årlig vækst på 200 procent i Sverige de senere år og kommer med et netværk på 10.000 både svenske og danske it-konsulenter.

Den svenske formidler af it-konsulenter Ework åbner kontor i København.

Ework har i forvejen cirka 2.500 danske konsulenter tilknyttet og har allerede i nogen tid formidlet it-konsulenter til både danske og svenske virksomheder.

Selskabets administrerende direktør i Sverige, Claes Ruthberg, forventer, at Ework på relativt kort tid vil komme i nærheden af en årlig omsætning på 300 millioner kroner i Danmark.

I Sverige er Ework stormet frem de senere år med årlige væksttal omkring de 200 procent eller hvad der svarer til mellem 60 og 70 procent af selskabets forventede omsætning i Sverige i 2005 på 450 millioner kroner.

Tættere på kunder

Ework tjener pengene på at tage en procentdel af omsætningen på den enkelte konsulentopgave, som selskabet formidler arbejdskraften på.

Med åbningen i København ønsker Ework dels at komme tættere på de danske kunder, som selskabet allerede har via nordiske aftaler, deriblandt IBM og Telia.

Dels vurderer Ework, at Danmark har et stærkt potentiale for den type af virksomhed.

Blandt kunder, som Ework allerede betjener i Danmark, er IBM og Telia. Begge selskaber har Ework aftale med på nordisk plan.

Ework har cirka 10.000 konsulenter i netværket og vil i løbet af 2005 formidle mere end 1.000 konsulentopgaver.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S