MCI overvejer nyt bud fra Qwest

Det amerikanske teleselskab MCI har fået grønt lys fra den ene rival i budkrigen, telegiganten Verizon, til at kigge tilbuddet fra det mindre teleselskab Qwest nærmere efter i sømmene. Qwest er i øjeblikket ude med et tilbud, der er cirka 7,5 milliarder kroner højere end tilbuddet fra Verizon, men er langt fra sikker på at løbe med sejren.

Amerikanske MCI sætter sig til bordet og kigger seneste tilbud fra Qwest nærmere efter i sømmene.

MCI har allerede to gange meldt ud, at Qwests konkurrent Verizon Communications ville være den nye køber, men Verizon har givet grønt lys for, at MCI kan kigge nærmere på købstilbuddet fra Qwest.

Meldingen fra MCI kommer kun få dage efter, at MCI for anden gang accepterede et bud fra Verizon.

Men Qwest svarede fredag igen med et bud på 51 milliarder kroner, cirka 7,5 milliarder kroner højere end tilbuddet fra Verizon.

Kilder i MCI sagde i forbindelse med accepten af tilbuddet fra Verizon, at en fusion med det større Verizon ville føre til et konkurrencemæssigt stærkere selskab end en fusion med Qwest.

Verizon havde ved årsskiftet en gæld på 226 milliarder kroner, men en årlig omsætning på 410 milliarder kroner.

Qwest havde en omsætning i 2004 på 79 milliarder kroner og en gæld ved årsskiftet på 88 milliarder kroner.

Verizons tilladelse til at kigge tilbuddet fra Qwest efter i sømmene er gyldig frem til, at aktionærerne i MCI skal stemme om tilbuddet fra Verizon. Der foreligger endnu ingen dato for afstemningen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S