Presset onlinesalg af it-udstyr giver røde tal

Et presset marked for salg af it-udstyr over internettet gav i 2004 et underskud på 1,6 millioner kroner i danske Pro Components, der driver onlineforhandleren PRC-Data. Virksomheden har i januar 2005 fået tilkendt erstatning fra en tidligere ansat, der krænkede selskabets navn.

Fortsat hård konkurrence på salg af it-udstyr over nettet fra danske konkurrenter og større internationale pc-leverandører førte i 2004 til det første underskud siden 1999 hos danske Pro Components.

Selskabet står bag online-butikken PRC-Data.

Underskuddet på 1,4 millioner kroner skyldes blandt andet, at skærpet konkurrence har medført en væsentlig reduktion af fortjenesten på pc'er.

Ifølge administrerende direktør Torben Hjort Pedersen er der i løbet af 2004 gennemført en række væsentlige ændringer i selskabet for at sikre en fremtidig rentabel drift.

Torben Hjort Pedersen ønsker ikke at kommentere virksomhedens økonomi yderligere, men henviser til virksomhedens netop offentliggjorte årsrapport.

Her kan man læse, at selskabet i 2004 fysisk har samlet alle aktiviteter for at sikre en rationel drift. Endvidere er der fortaget en række rationaliseringer, og det har medført en reduktion af antallet af medarbejdere og af selskabets faste omkostninger.

Effekten af ændringerne forventes først at slå igennem i 2005, hvor det er målet at få et mere tilfredsstillende resultat end underskuddet på 1,4 millioner kroner i 2004.

Erstatning for krænkelse

Ifølge årsrapporten fra Pro Components er der i januar 2005 i Sø- og Handelsretten afsagt dom over en tidligere ansat i selskabet for krænkelse af PRC-navnet. Pro Components har fået tilkendt en erstatning på 100.000 kroner, hvilket imidlertid skønnes kun af dække en lille del af de skader, som krænkelsen af PRC-navnet har påført selskabet i 2004.

Pro Components A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste5,17,6
Resultat af primær drift (EBIT)-1,91,0
Resultat før skat -1,90,9
Resultat-1,40,6
Egenkapital1,91,3
Antal ansatte2423
Allerede i september 2004 blev der nedlagt fogedforbud mod, at PRC-Datas tidligere direktør Gerner Petersen måtte benytte virksomhedsnavne med forbogstaverne PRC. Det skete efter, at den tidligere direktør havde oprettet den konkurrerende webbutik PRC-direct.

Efter fogedforbudet ændrede den tidligere direktør navnet fra PRC-Direct til PC-Direct. Overfor Computerworld oplyste han tidligere i 2004, at han ville føre sagen videre i retssystemet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job