Dansk Supermarked fyrer it-direktøren

Dansk Supermarked har fyret sin it-direktør, Lars Hviid. Et stort it-system, der skal sikre, at færre penge bindes i lager, er to år forsinket, men den afskedigede direktør afviser, at det er årsagen til afskedigelsen.

Landets fjerdestørste virksomhed, Dansk Supermarked, har fyret sin it-direktør, den 47-årige Lars Hviid. Detailkoncernes administrerende direktør, Erling Jensen, ønsker ikke at udtale sig om årsagen til fyringen.

Computerworld erfarer, at et større projekt af en type, der anses for at være særdeles kritisk for detailbranchen, er forsinket to år.

Det gælder det såkaldte datavarehus, der rummer både historiske og aktuelle data om butikker, produkter og salg til brug for analyser på kryds og tværs. Analyser, der skal bidrage til at sikre størst mulig omsætning og overskudsgrad.

Dansk Supermarked, som omsætter for 47 milliarder kroner, er trods et rekordoverskud på 2,4 milliarder kroner presset netop på overskudsgraden. Ifølge dagspressen var det finansindtægterne, der sikrede rekorden.

- Mig bekendt har forsinkelsen af datavarehuset intet med afskeden at gøre, siger den tidligere it-direktør Lars Hviid, der ikke ønsker at kommentere fyringen yderligere.

Snart i drift

Han fortæller, at datavarehuset nu står lige foran at gå i drift. Årsagen til forsinkelsen ligger ifølge ham uden for huset.

- Der var nogle fejl i Microsofts produkter, som det tog for lang tid at få rettet. Vi måtte tale med store bogstaver ret højt oppe i toppen af Microsoft-koncernen, men da de rigtige udviklingsfolk blev tilknyttet, gik det hurtigt, siger Lars Hviid.

Systemet skal gøre det muligt at få nedbragt de samlede lagermængder, uden at det resulterer i tomme hylder i butikkerne. Koncernen bruger i dag et ældre datavarehus på en tungere og mere kostbar platform fra IBM, nemlig DB2-databasen på en Unix-computer.

Med satsningen på Microsoft var der "besparelser, som var værd at gå efter", sagde Lars Hviid tilbage i 2002. På samme tidspunkt udtalte et af Danmarks mest garvede konsulenthuse på området, Platon, sig i generelle vendinger om besparelsespotentialet.

Det lå på op mod 66 procent, sagde Platons administrerende direktør, Michael Borges, ud fra "et slag på tasken". Platon var i øvrigt konsulent på projektet hos Dansk Supermarked.

12 terabytes lagring

Projektet løb som nævnt ind i problemer. Detailkoncernens ledelse havde taget en chance ved at satse på Microsofts nye datavarehusteknologi, der på daværende tidspunkt ikke var afprøvet i sværvægterklassen til daglig brug.

Systemet skulle geares til at klare op til 10 millioner transaktioner pr. dag, og lagringsmæssigt skulle der være plads til 12 terabytes (en terabyte er 1.000 gigabyte). Det er kæmpestort.

Platons Michael Borges ønsker i dag ikke at kommentere projektet, ud over at Microsofts teknologi kan bære belastningen. Driften sker i øvrigt hos DMdata, der er overtaget af IBM.

Ifølge Computerworlds kilder har datavarehuset ikke udgjort det eneste problem på it-fronten. Andre systemer kører på sidste vers, blandt andet fordi de ikke kan håndtere flere produktnumre, så numre på udgåede produkter skal genbruges.

Dansk Supermarked konstituerede systemchef Kurt Andreassen i stillingen som it-direktør. Lars Hviid, der i 1995 blev hentet til detailkoncernen fra en tilsvarende stilling hos Danish Crown, er på udsigt efter en ny stilling på direktionsniveau og helst på it-området.

- Jeg har da også allerede fået henvendelser, siger Lars Hviid til Computerworld.

Denne artikel stammer fra torsdagens trykte udgave af Computerworld, der har et større tema om Business Intelligence

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job