TDC afviser at snyde firmaer for billig-ADSL

Erhvervskunderne vil også få opgraderet deres bredbåndsprodukter, lyder det fra TDC Erhverv-direktør Martin Lippert. Først skal de private ADSL-kunders opgradering af båndbredden dog gennemføres. "Vi snyder ingen," siger Martin Lippert.

Selvom erhvervskunderne hos TDC i første omgang må se til, mens TDC øger hastigheden hos de private ADSL-kunder, så bliver erhvervskunderne ikke snydt, understreger teleselskabet.

- Vi snyder ingen. Noget tilsvarende kommer til at ske for erhvervskunderne, siger administrerende direktør Martin Lippert fra TDC Erhverv.

Han vil ikke afsløre præcis, hvad erhvervskunderne har i vente, men han lægger ikke skjul på, at mere båndbredde er en smart måde at forbedre produktet på.

I første omgang bliver det dog privatkunderne med ADSL hos TDC Totalløsninger, som bliver opgraderet til hurtigere forbindelser.

- Vi er som sagt ikke ude på at snyde nogen. Det er et spørgsmål om at skulle håndtere mange kunder på en gang, siger Martin Lippert.

En anden udfordring for TDC, i forhold til at forbedre produktet til erhvervskunderne, bliver satsningen på IP-telefoni, hvor der derfor vil blive stillet krav om Quality-of-Service til bredbåndsforbindelsen.

Martin Lippert vil ikke sætte nogen dato på, hvornår erhvervskunderne vil få deres produktopgradering. Han oplyser dog, at TDC arbejder på, at det er et spørgsmål om uger snarere end måneder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Økonomistyrelsen

Product Owner til fællesstatslig it-løsning

Københavnsområdet

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura