Microsoft skuffer med fordoblet overskud

Software-giganten Microsoft rapporterer om stigende omsætning og fordoblet overskud i første kvartal af 2005, men fremgangen er mindre end forventet af analytikerne. Der er således kun lille vækst i salget af styresystemet Windows og kontorpakken Office.

Microsofts omsætning voksede med fem procent til 57,1 milliarder kroner i første kvartal af 2005 sammenlignet med samme periode i 2004.

Væksten levede imidlertid ikke op til hverken Microsoft egne forventninger eller til forventningerne blandt aktieanalytikerne på trods af, at overskuddet blev fordoblet i forhold til samme periode sidste år.

- Udviklingen var stort set som forventet. At omsætningen ikke helt nåede vores forventninger skyldes en kombination af ugunstige valutakurser og en større nedgang end forventet i markedet for software-licenser til erhvervslivet, sagde general manager Curt Anderson, Micosoft.

Salget af Microsoft to største produkter Windows og Office gik kun lidt frem i første kvartal af 2005, mens det samlede salg af eksempelvis MSN internet-løsninger faldt en anelse.

Microsoft måtte i det første kvartal af 2005 indgå flere forlig i jurdiske tvistigheder med eksmpelvis Gateway og Sun Microsystems, hvilket samlet kostede Microsoft 4,5 milliarder kroner.

Microsofts regnskabsår går fra juli til juni, og der er allerede nu store forventninger til næste regnskabsår. Firmaet forventer øget indtjening og en omsætning på et sted mellem 256 og 261 milliarder kroner.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job