Horoskop-konkurrent: Jubii sylter link

En udbyder af horoskoper på nettet beskylder Jubii for at sylte opdateringen af et betalt link i flere måneder for at undgå konkurrence til Jubiis eget onlinesalg af horoskoper. Jubii beklager den langsomme sagsbehandling og afviser, at det skyldes frygt for konkurrence.

Selskabet New Astro, der sælger horoskoper på nettet, har siden begyndelsen af februar forgæves forsøgt at få internetportalen Jubii til at rette teksten i et betalt link med fremhævet skrifttype i Jubiis søgemaskine - et såkaldt Jubii Pluslink.

Det får indehaveren af New Astro til at se sol, måne og stjerner og beskylde Jubii for bevidst at holde firmaet ude i mørket.

- Det er en nærliggende tanke, at syltningen af vores sag skyldes, at Jubii selv via en partner sælger online-horoskoper og ikke ønsker konkurrence fra os. Specielt fordi vi bruger samme astrologiske software og dermed sælger nøjagtig samme horoskoper. Vi gør det bare billigere, siger indehaver Berit Stæhr, New Astro.

Hos Jubii afviser direktør Peter Lundsgaard, at der er en sammenhæng mellem den langsommelige opdatering af New Astros betalte link og det faktum, at Jubii sælger tilsvarende horoskoper.

- Det er meget beklageligt, at den pågældende kunde er kommet til at vente så længe, men det er ikke på grund af ond vilje. Der er sket en række misforståelser, og desværre er kunden kommet i klemme. Det må naturligvis ikke ske, og det beklager vi, siger Peter Lundsgaard.

Betaling strandet

New Astros betaling er ifølge Peter Lundsgaard strandet i et selskab, der tidligere stod for telefonsalg af Jubii Pluslink. Det betød, at betalingen ikke blev registret hos Jubii, der ikke ville opdatere linket før pengene var gået ind på kontoen.

Hos New Astro giver Berit Stæhr ikke meget for den forklaring. Hun kan ikke erindre, at der på noget tidspunkt siden bestillingen af linket i februar er blevet rykket for betaling.

- Vi har været i kontakt med Jubii om linket adskillige gange på både mail og telefon, og vi har aldrig fået oplyst, at der ikke skulle være betalt for det, siger Berit Stæhr.

Rettet link

Uenigheden mellem New Astro og Jubii har drejet sig om den tekst, der kan læses under New Astros fremhævede link i Jubii?s søgemaskine.

Siden bestillingen i februar har teksten været en anden, end den New Astro har betalt for. Blandt andet har det ikke fremgået, at New Astro sælger horoskoper.

Efter Computerworlds henvendelse er teksten under linket nu blevet rettet. Og hos Jubii oplyser Peter Lundsgaard, at New Astro endvidere gratis har fået tilknyttet en såkaldt infoboks til deres link, hvor brugerne kan læse mere om virksomheden.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job