Rædselsår for Tesla: Har tabt knap 6.000 milliarder i værdi

Den amerikanske bilproducent har haft et rædselsfuldt år på aktiemarkedet, hvor knap 70 procent af virksomhedens markedsværdi er forsvundet.

Artikel top billede

(Foto: Daniel J. Johung)

Kurven for Tesla-aktierne er stort set kun gået én vej, siden elbil-producentens ejer Elon Musk også overtog roret hos det sociale medie Twitter, som han tidligere på året smed 44 milliarder dollar efter.

Markedsværdien på selskabet er på under et år gået fra at være på omkring 8.700 milliarder kroner til nu at være på lidt mere end 2.720 milliarder kroner.

Altså et tab i værdi på knap 70 procent - eller 6.000 milliarder kroner.

Det fremgår af tal fra det amerikanske finansmedie Forbes.

Trods Tesla-nedturen, så er det Texas-baserede selskab fortsat verdens mest værdifulde bilfirma foran japanske Toyota, der ligger på andenpladsen og er mindre end halvt så meget værd som Tesla.

Ansættelsesstop og fyringer

Teslas massive fald på aktiemarkedet tog fart i slut-september og start-oktober og blev endnu værre, efter Elon Musk officielt overtog styrepinden hos Twitter.

Siden da, har han og Twitter været ramt af den ene møgsag efter den anden.

Elon Musk har udtalt, at den dårlige aktiekurs skyldes et generelt problem på aktiemarkedet, der er et produkt af stigende renter og et generelt omskifteligt aktiemarked.

Kritikere har dog peget på, at Musk har været distraheret og for optaget af Twitter, hvilket har været medvirkende til de dårlige tal for Tesla.

Samtidig gør Tesla ifølge tech-mediet TechCrunch, der henviser til en ny rapport fra Electrek, klar til endnu en omgang med fyringer i det første kvartal af 2023.

Elbil-giganten Tesla gør klar til endnu en omgang med fyringer i det
første kvartal af 2023.

Bilproducent vil også indføre et ansættelsesstop på tværs af hele virksomheden.

Det sker efter, at der i anden halvdel af 2022 blev åbnet for ansættelser, efter der i juni måned blev foretaget en fyringsrunde og indført et ansættelsesstop.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S