Derfor gik underskrifts-indsamling ned: Blev ramt af flooding-angreb og 'komplekse hackermetoder'

Det var et flooding-angreb, der fik den løbende tæller på Fagbevægelsens Hovedorganisationens side til at gå helt amok tirsdag aften.

Artikel top billede

Der er nu nyt om det cyberangreb, som underskriftindsamlingen om bevarelsen af store bededag som helligdag tirsdag aften blev udsat for.

Computerworld har tidligere været i kontakt med Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) for at høre nærmere om det, FH tirsdag aften kaldte et "hackerangreb".

Og nu er der nyt i sagen.

Det fremgår af en artikel på FH's hjemmeside med titlen "Underskriftsindsamlingen fortsætter trods angreb fra hackere".

Ifølge FH drejer det sig om et såkaldt flooding-angreb, der har til formål at chikanere kampagnen med falske underskrifter, lyder det.

Samtidig lyder det, at FH vil anmelde hændelsen til politiet.

"Vi har taget det her angreb meget alvorligt, og vi fortsætter løbende overvågning og foretager en lang række tests og kontroller for mistænksomme mønstre og indtastninger for at øge validiteten. Den store opmærksomhed omkring underskriftsindsamlingen har været overvældende, og det har desværre betydet, at nogle gerne vil ødelægge den. Det får de ikke lov til," lyder garantierne fra Michael Jacobsen, der er direktør i FH.

Data er ikke lækket eller kompromitteret

FH oplyser på hjemmesiden, at angrebet ikke har betydet, at data er blevet lækket eller kompromitteret.

"Hackerangrebet forsøgte at oversvømme vores underskriftindsamling, hvor en eller flere personer med komplekse hackermetoder forsøgte at belaste hjemmesiden. Der var ikke tale om et angreb på den data, der allerede var lagret på hjemmesiden," lyder det.

Angrebet betød, at antallet af underskrifter på hjemmesiden bevarstorebededag.dk eksploderede, hvilket fik FH til at fjerne den løbende tæller, der registrerer antallet af underskrivere.

Nu lyder det i stedet på hjemmesiden, at "mere end 220.000 danskere har skrevet under".

På spørgsmålet om, hvad man fra FH's side gør for at sikre underskriftsindsamlingen, lyder svaret, at der foregår en løbende overvågning samt bliver foretaget en lang række tests og kontroller for mistænkelige mønstre og indtastninger, lyder det.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura