Intel opgiver afgørende AI-hardware på det værst tænkelige tidspunkt

Intel sløjfer sin næste store satsning indenfor grafik-chips på et tidspunkt, hvor efterspørgslen eksploderer.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Chip-giganten Intel døjer med at få fremstillet den hardware, som skal drive den gryende bølge af AI-assisterede tjenester.

Blot få måneder efter at ChatGPT viste det store potentiale i AI-assisterede tjenester, har Intel en kedelig melding i forhold til selskabets kommende AI-hardware.

Selskabets kommende satsning indenfor dedikerede server-GPU’er, den kommende ’Rialto Bridge’ platform bliver nu skrottet.

Det oplyser Intels konstituerede chef for Accelerated Computing Systems afdeling (AXG), Jeff McVeigh på selskabets hjemmeside.

Rialto Bridge blev så sent som i maj 2022 nævnt som værende produktionsklar en gang i 2023, men bliver altså vraget.

I stedet bliver Intels kommende bud på ny dedikeret hardware til HPC og AI-brug den kommende ’Falcon Shores’ arkitektur, som oprindeligt stod til en debut i 2024, men som nu blive udskudt til 2025.

Samtidig sløjfes planerne om at gøre Falcon Shore til en kombineret CPU+GPU hybrid-enhed, til blot at eksistere som et grafisk accelerator-kort, skriver netmediet Anandtech.

Skidt timing

For Intel kommer produktaflysningen på et tidspunkt hvor flere tech-virksomheder for alvor opruster i deres datacentre med AI-hardware.

Inden Falcon Shores generation er klar i 2025, skal Intel klare sig med sin første generations produkt til AI- og HPC-formål, Ponte Vecchio, som siden er blevet omdøbt til ’Max Series’.

Her tilbydes op til 128 af Intels Xe-grafikkerner parret med 128 gigabyte hukommelse. Rialto Bridge generationen skulle her have tilbudt op til 160 kerner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos