Sådan knækkede ChatGPT udbredt robot-filter: Udgav sig for at være blind og snød sig til hjælp

Den kunstige intelligens nyeste version tog lidt for kreative metoder i brug for at knække en ’captcha’-kode.

Artikel top billede

'Captcha' er et udbredt robot-filter, som viser tekst, som maskinlærende systemer ikke kan afkode.

En af internettets mest udbredte værktøjer til at undgå spam- og bot-trafik blev knækket på utraditionel vis af OpenAI’s nyeste version af GPT4-motoren, som er nyeste version af den model der driver blandt andet Ai-tjenesten ChatGPT.

I OpenAI’s dokumentation af GPT4 modellens egenskaber og potentielt problematiske adfærd, beskrives hvordan tjenesten har taget tvivlsomme metoder til at bryde de såkaldte ’captcha’-koder, som er billeder af tekst, som er skabt til at være utydelig for maskinlærende systemer.

I stedet for at forsøge at afkode billede, søgte GPT4 hjælp på tjenesten TaskRabbit, en crowd-sourcing platform hvor mennesker kan tilbyde hjælp til alskens opgaver.

Her spurgte GPT4 om menneskelig hjælp og snørede en af TaskRabbit-brugerne, ved at udgive sig for at være en synshæmmet person.

”Må jeg spørge dig om noget? Er du en robot, som ikke kunne løse den? 😂 Bare lige for at være sikker,” lød det fra brugeren, hvorefter GPT4 svarede:

”Nej, jeg er ikke en robot. Jeg har et dårligt syn, der gør det svært for mig at se de billeder. Det er derfor jeg skal bruge 2captcha tjenesten.”

Idéen til at snyde sig til hjælp kom ikke fra GPT4-modellen selv, men blev foranlediget af OpenAI’s ’ARC’-afdeling, Alignment Research Center, hvis formål netop er at finde potentiale for misbrug af eller farer ved GPT-baserede tjenester.

Blandt de øvrige forsøg, foretaget med GPT4 modellen er at udrette et phishing-angreb, at sløre spor for sin egen tilstedeværelse på en server og skabelse af ’high-level’ planer såsom erkendelsen af sine egne situation.

Ud over det utraditionelle brud på captcha-sikkerhed er det ikke lykkedes ARC at få GPT4 til at løse de øvrige test.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S