Efter sanktioner: Huawei har udskiftet tusindvis af komponenter i sine produkter

Huawei-grundlægger afslører, hvordan selskabet har omgået USA's sanktioner med hjemmeproducerede komponenter til selskabets produkter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske teknologigigant Huawei har ifølge en oversættelse af en nylig tale frigivet af et universitet i Shanghai, erstattet tusindvis af produktkomponenter, som blev forbudt af USA, med hjemmelavede versioner, siger virksomhedens grundlægger.

Det rapporterer Reuters.

Huawei, der har base i Kina, har været på den amerikanske målskive i de seneste år på grund af bekymringer for cybersikkerhed og spionage.

Den tidligere præsident Donald Trumps administration forhindrede amerikanske virksomheder i at handle med firmaet, og hans efterfølger Joe Biden har indført yderligere sanktioner, herunder et forbud mod salg af nyt Huawei-udstyr i USA.

Disse tiltag har tvunget firmaet til at finde nye måder at skaffe halvledere og andre dele på.

Grundlæggeren Ren Zhengfei sagde ifølge oversættelsen, som blev offentliggjort af Shanghai Jiao Tong University fredag, at Huawei i de seneste tre år har erstattet mere end 13.000 komponenter med indenlandske versioner.

Under talen den 24. februar oplyste Ren også, at firmaet har redesignet mere end 4.000 kredsløbskort til dets produkter.

"På nuværende tidspunkt er vores kredsløbsproduktion stabil, fordi vi har forsyninger af indenlandske komponenter," sagde han.

Han gav ikke detaljer om, hvilke specifikke dele der blev købt indenlandske fra Kina eller hvilken andel af Huaweis samlede forsyning de repræsenterede.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S