Den danske it-profil Danny Lange lander toppost hos Google: Bliver direktør med ansvar for kunstig intelligens

Han har arbejdet side om side med Jeff Bezos, og nu skifter danske Danny Lange til topjob hos Google, hvor han bliver direktør for et selskabets vigtigste områder.

Artikel top billede

Danske Danny Lange skal stå i spidsen for Googles arbejde med kunstig intelligens og business intelligence.

Det oplyser han i et opslag på LinkedIn, hvor han oplyser, at han hos Google skal være direktør - vice president - for business intelligence og kunstig intelligens.

Danny Lange kommer fra en stilling hos dansk-stiftede Unity, hvor han siden 2016 har stået i spidsen for selskabet arbejde med kunstig intelligens.

“Jeg har altid troet på den transformative kraft i kunstig Intelligence og business intelligences evne til at løse komplekse problemer. Hos Google vil jeg stræbe efter at udnytte disse teknologier til at skabe betydningsfulde løsninger, som folk over hele verden kan drage nytte af,” skriver han på LinkedIn.

Danny Lange har tidligere haft chef-stillinger hos tech-giganter som Uber, Amazon og Microsoft, og han har ligeledes arbejdet for IBM i Tokyo.

Arbejdede side om side med Bezos

Hos Amazon arbejdede han side om side med stifter Jeff Bezos og havde et tæt samarbejde med selskabets nuværende topchef,Andy Jassy, har han fortalt i et interview med Computerworld.

"Det, der er karakteristisk for lederskabet hos Amazon, er, at det er meget engageret. Der er en stor 'attention to detail', som man siger herovre, og der bliver altid stillet kvalificerede spørgsmål til mit arbejde. Det er også noget, jeg oplevede hos Uber, og det er også noget af det, der kendetegner Unity," sagde han interview med Computerworld.

Danny Lange har tilbragt de seneste 30 år i udlandet, men han er født i Danmark og har en PhD fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet.

I 2010 repræsenterede hans datter Yina Moe-Lange desuden Danmark i storslalom ved vinter-OL i Vancouver.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job