Hemmelige dokumenter afslører: Microsofts Azure-forretning er kun halvt så stor som AWS

Amazon Web Services omsatte i 2022 for omkring dobbelt så meget som hele Microsofts Azure-forretning, viser nye dokumenter.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts Azure-cloudforretning er blot omkring halvt så stor som hovedkonkurrenten AWS’ cloud-forretning målt på omsætning.

Sådan lyder den opsigtsvækkende konklusion baseret på sjælden indsigt i Microsofts cloud-forretning, som amerikanske The Information skriver, at mediet har fået fat i via indberetninger til de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Microsoft offentliggør ellers typisk ikke omsætning eller lignende for den rene Azure-forretning, men alene nøgletal for sin samlede cloud-forretning, der også tæller abonnements-løsninger og lignende.

Ifølge oplysningerne omsatte Azure i regnskabsåret 2021/22, der blev afsluttet ved udgangen af juni 2022, i alt for 34 milliarder dollar. Det svarer til knap 240 milliarder kroner.

Det er under halvdelen af Amazon Web Services omsætning. Den landede i samme periode på 72 milliarder dollar - godt 500 milliarder kroner.

Ifølge The Information åbenbarer oplysningerne, at Azures andel af det globale cloud-marked er en del mindre end hvad mange markedsanalytikere ellers normalt regner med.

Ifølge oplysningerne vurderer Microsoft nemlig selv, at selskabet sidder på en markedsandel på 16 procent. AWS sidder på 38 procent.

Eksempelvis analysehuset Gartner har tidligere vurderet, at Microsoft har en markedsandel på 21 procent og AWS 39 procent.

Ifølge The Information omsatte Microsofts samlede cloud-forretning, der kaldes for ‘Intelligent Cloud’, for 75,3 milliarder dollar i perioden.

Ifølge The Information stammer oplysningerne fra dokumenter, der kort blev offentliggjort på et website tilhørende den amerikanske tilsyns-myndighed FTC i forbindelse med behandlingen af Microsofts opkøb af Activision Blizzard.

De viser også, at Microsoft i 2022 havde planer om at udvikle silicium-chips til cloud og AI.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet