Samsungs driftsresultat i frit fald: 95 procent nede i seneste kvartal

Lav efterspørgsel på mikrochips giver Samsung det dårligste driftsresultatet siden 2009

Artikel top billede

(Foto: Babak Habibi/Unsplash)

Samsung fremviser et dramatisk driftsresultat i techgigantens seneste regnskab. Over 95 procent er tallet dykket sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Det voldsomme fald skyldes særlig lav efterspørgsel på hukommelseschips fra det sydkoreanske selskab.

I alt kunne Samsung i andet kvartal 2023 notere 3,54 milliarder kroner i driftsresultat, hvilket ifølge Ritzau er selskabets laveste kvartaloverskud siden 2009. Sidste år lød driftsresultatet i andet kvartal på imponerende 74,46 milliarder kroner.

Torsdag lød det dog fra Samsung, at det værste nu er overstået for det globale marked for hukommelsechips, men selskabet forlængede alligevel sine planer om at foretage produktnedskæringer. Det skriver Reuters.

"Produktionsnedskæringer på tværs af industrien vil sandsynligvis fortsætte i andet halvår, og efterspørgslen forventes gradvist at komme sig, efterhånden som kunderne fortsætter med at tømme deres (chip)-lager," skriver Samsung i en erklæring.

Ifølge mediet er en genopretning af efterspørgslen i vid udstrækning begrænset til high-end chips, der bruges i kunstig intelligens.

Jaejune Kim, executive vice president for Samsungs hukommelsesvirksomhed, udtaler om resultatet, at Samsung ville udvide produktionsnedskæringer og foretage yderligere outputjusteringer for visse produkter - herunder NAND flash-chip - som bruges til at lagre digitale data.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S