Banker iPhone af banen: Samsung har solgt en milliard flere smartphones end Apple i de seneste 10 år

Set over de seneste 10 år er Samsung uden sammenligning verdenshistoriens største producent af smartphones. Men billedet er ved at vende.

Artikel top billede

(Foto: Babak Habibi/Unsplash)

Samsung er uden sammenligning verdenshistoriens største producent af smartphones. Men Apple haler ind.

Set over de seneste 10 år har Samsung solgt mere end en milliard flere smartphones end verdens næststørste smartphone-producent, Apple.

Samsung var hurtig til at følge med på bølgen, da Apple indledte smarthone-æraen med lanceringen af den første iPhone i 2007. Den ændrede som bekendt verden, som vi kender den.

Efter lanceringen af den første Galaxy-smartphone, fik Samsung for alvor fat i markedet.

De to selskaber har siden konkurreret om at være verdens største smartphone-leverandør. I dag sidder de tilsammen på omkring halvdelen af det globale marked.

Ser vi tilbage over tid, viser det sig imidlertid, at Samsung er klart størst. Faktisk har Samsung samlet set over de seneste 10 år solgt mere end en milliard flere smartphones end Apple.

En ny sammentælling fra Statista og IDC viser, at Apple fra 2013 til 2022 samlet set har solgt godt to milliarder iPhones (2,07 milliarder styk).

I samme periode har Samsung solgt godt tre milliarder smartphones (3,08 milliarder styk).

Billedet står til at vende

Meget tyder dog på, at billedet er ved at vende.

For i de senere år har Apple i den grad halet ind på Samsung, viser sammentællingen.

Ser vi på det årlige salg, er Samsungs salg nemlig faldet med 18 procent fra 2013 til 2022, hvor Samsung solgte 258,2 millioner smartphones.

I samme periode er Apples årlige salg af iPhones buldret i vejret. Apple solgte således i 2022 godt 225 millioner iPhones.

Det svarer til en stigning i det årlige salg på 46 procent i forhold til niveauet i 2013, hvor Apple var halvt så stor som Samsung.

Ifølge sammentællingen har Apple nu overhalet Samsung som verdens største smartphone-levarandør.

Apple sad nemlig i juli på en global markedsandel på 28,33 procent, mens Samsung her havde en markedandel på 24,22 procent.

Efter de to mastodonter kommer Xiaomi (11,21 procent) Vivo (6,06 procent) og Oppo (5,53 procent). Alle tre er kinesiske.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job