Microsoft risikerer nye EU-bøder

EU-Kommissionen skærper tonen over for Microsoft, der tidligere er blevet truet med millionbøder, hvis ikke software-koncernen seneste i dag var nået til enighed med kommissionen i monopolsagen mod virksomheden.

Microsoft har af EU-Kommissionen fået frist til i dag til at leve op til de sanktioner, som softwaregiganten tidligere er blevet pålagt for at tryne konkurrenterne.

I går skærpede kommissionen tonen overfor Microsoft, der tidligere er blevet truet med dagbøder på op mod 30 millioner kroner udover den rekordstore bøde på 3,7 milliarder kroner, som virksomheden allerede har betalt.

- Vi må trække en streg i sandet, og den er her. Det, der er på bordet tirsdag midnat, vil vi betragte som Microsofts endelige stillingtagen, siger en talsmand for EU-kommissær Neelie Kroes til Financial Times.

Microsoft er blandt andet blevet pålagt at give konkurrenterne adgang til informationer om styresystemet Windows.

EU-Kommissionen har tidligere anslået, at det vil tage adskillige uger at evaluere Microsofts bud på, hvordan virksomheden kan leve op til sanktionerne. Ifølge talsmanden vil den proces nu forløbe indtil slutningen af juli.

Finder kommissionen frem til, at Microsoft fortsat ikke opfylder sanktionerne, vil der formentlig blive udstedt nye bøder til virksomheden. Størrelsen på bøderne vil blive fastsat af EU-Kommissionen og kan blive på op mod fem procent af Microsofts omsætning.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank