Microsoft topchef om Googles dominans: "Du står op om morgenen, børster tænder og søger på Google"

Googles hovedadvokat pressede Microsoft topchef Satya Nadella, da han var i retten som vidne i USA’s kamp mod Google.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

"Du står op om morgenen, børster tænder og søger på Google."

Og det er ikke positivt ment.

Ordene kommer nemlig fra Microsofts administrerende direktør, Satya Nadella, der mandag var indkaldt af Det amerikanske justitsministerium til at vidne i retten i forbindelse med den anti-trustsag, som den amerikanske stat kører mod Google.

Ifølge den amerikanske regering betaler Google – der sidder på over 90 procent af markedet for søgemaskiner – ulovligt 10 milliarder dollar årligt til blandt andet smartphone-producenter som Apple for at være standardsøgemaskine på deres enheder.

Den store indflydelse på søgninger gør Google til en stor spiller på det lukrative annoncemarked, og det efterlader ikke meget til Microsofts Bing-søgemaskine.

Det skriver Reuters.

Uden at nævne Google, sagde Satya Nadella, at det var "problematisk", hvis andre virksomheder lavede eksklusive aftaler med store indholdsproducenter.

”Når jeg mødes med udgivere i dag, siger de, at Google vil skrive dem en check, og den er eksklusiv, og den skal jeg matche," sagde Satya Nadella i retten.

Afvist af Apple og presset af Google-advokat

Udover at give sit besyv med om Google blev Nadella også spurgt ind til, at Microsoft har forsøgt at gøre sin Bing-søgemaskine til standard på Apples iPhones – et forsøg, der er blevet afvist af Apple.

I retslokalet blev Nadella ifølge Reuters presset af Googles hovedadvokat John Schmidtlein til at fortælle om de gange, hvor Microsoft har vundet kontrakter på at blive brugt som standardsøgemaskine på computere og mobiltelefoner, men hvor brugerne stadig undgik Bing for at fortsatte med at bruge Google.

John Schmidtlein argumenterede desuden for, at Microsoft har begået en række strategiske fejl herunder en manglende investering i servere eller ingeniører til at forbedre Bing og en manglende evne til at se den mobile revolution.

På bærbare computere, hvor de fleste bruger Microsofts styresystemer med Bing som standardsøgemaskine, har Bing stadig kun en markedsandel på under 20 procent, fordi brugerne simpelthen fortsætter med at bruge Google - noget som Nadella også erkendte med det indledende citat i denne historie.

AI-drevne søgemaskiner kan åbne markedet

Med Microsofts lancering af den AI-drevne Bing Chat, der blev lanceret i februar måned, skabte det for første gang en smule røre i verdenen for søgemaskiner.

Det var nemlig lang tid før, at Google udkom med deres AI-drevne søgemaskine, Bard, hvilket gav anledning til spekulationer om, hvorvidt Microsoft for første gang i lang tid havde et forspring i forhold til Google.

Rygterne gik på, at blandt andre Samsung overvejede at skifte til Microsofts Bing Chat, når deres milliardkontrakt med Google udløb – dog valgte Samsung at forlænge kontrakten med Google.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S