En stribe server-cpu’er trues af 'CacheWarp' sårbarhed: AMD klar med første hasteupdate

Tre generation af server-cpu'er fra AMD trues af nyopdaget sårbarhed. De første patches er klar.

Artikel top billede

Chipproducenten AMD og teknologi-universitetet i Graz, Østrig offentliggør opdagelsen af en sikkerhedssårbarhed, der rammer en særlige serie af AMD server-processorer.

Sårbarheden lever under navnet ’CacheWarp’ og sikkerhedsnavnet CVE-2023-20592, og som vurderes til at udgøre en ’middel’ risiko.

Sikkerhedsbristen kan påvirke EPYC serverprocessorer af første (Naples), anden (Rome) og tredje (Milan) generation.

Det er dog kun sidstnævnte, der er udkommet en microcode patch til indtil videre, skriver netmediet Toms Hardware.

Modsat andre sikkerhedsopdateringer, vil patchen ikke få nogen indflydelse på systemets performance, lyder det.

Særligt for sårbarheden er, at den angriber en sikkerhedsfeature i netop server-processorerne som skulle gøre cpu’erne mere modstandsdygtige overfor hacks.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job