Adobe tvinges til at opgive opkøb til 130 milliarder kroner

Adobe opgiver at overtage Figma i en handel til 130 milliarder kroner. Det sker, fordi EU og Storbritannien ikke vil godkende handelen.

Artikel top billede

(Foto: Adobe/PR)

Adobe og Figma har besluttet at droppe fusionen i en handel, hvor Adobe ville købe Figma for 136 milliarder kroner.

Det sker, fordi der ikke er nogen klar vej til at modtage nødvendige regulatoriske godkendelser fra Europa-Kommissionen og de britiske konkurrencemyndigheder.

"Adobe og Figma er meget uenige i de seneste reguleringsresultater, men vi mener, at det er i vores respektive bedste interesse at komme videre uafhængigt," udtaler Shantanu Narayen, formand og CEO, Adobe i en meddelelse og fortsætter:

"Mens Adobe og Figma delte en vision om i fællesskab at omdefinere fremtiden for kreativitet og produktivitet, er vi fortsat godt positionerede til at udnytte vores enorme markedsmuligheder og mission om at ændre verden gennem personlige digitale oplevelser."

Parterne er tydeligt begejstret for hinanden, og hinandens produkter.

"Figma har bygget en utrolig produktdesignplatform, og jeg er overbevist om deres fortsatte innovation og vækst efter at have tilbragt mere end et år med deres team og fællesskab," udtaler David Wadhwani, præsident, Digital Media Business, Adobe.

Hos Figma hersker der skuffelse, men glæde over processen.

"At gå gennem denne proces med Shantanu, David og Adobe-teamet har kun styrket min tro på fordelene ved denne aftale, men det er blevet mere og mere klart i løbet af de sidste par måneder, at regulatorer ikke ser tingene på samme måde," udtaler Dylan Field, medstifter og administrerende direktør, Figma i meddelelsen, og han fortsætter:

"Selvom vi er skuffede over resultatet, er jeg dybt taknemmelig for alle, der har bidraget til denne indsats og spændt på at finde andre måder at innovere på vegne af vores respektive fællesskaber med Adobe."

Selskaberne har underskrevet en opsigelsesaftale, der løser alle udestående forhold fra handelen, herunder at Adobe betaler Figma det tidligere aftalte opsigelsesgebyr. Dette gebyr er på en milliard dollar, svarende til 6,8 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS