Bliver webkameraer nogensinde lovlige?

Et udvalg under Justitsministeriet arbejder med en revision af reglerne om tv-overvågning. Udvalgt kommer dog næppe til at beskæftige sig med spørgsmålet om de stadig mere udbredte webkameraer, der filmer offentlige pladser. Det undrer Peter Jensen, der netop har fået kendt sit webkamera på Læsø ulovligt efter den nuværende lovgivning.

Inden længe barsler et udvalg under Justitsministeriet med en gennemgang af den nuværende lovgivning om tv-overvågning, der blandt andet omfatter faste kameraers overvågning af pladser af og andet.

Men den kommende revision af lovgivningen om tv-overvågning vil formentlig ikke gøre livet nemmere for personer som Læsø-elektriker Peter Jensen, der har fået dømt sit omstridte webkamera over Vesterø Havn ulovligt i både by- og landsretten.

- Vi arbejder med en revision af reglerne om tv-overvågning ud fra en kriminalpræventiv synsvinkel. Med det kendskab jeg har til sagen fra Læsø, vil jeg sige, at problematikken falder uden for vores kerneområde, siger landsdommer ved Østre Landsret, Henrik Waaben.

Han er formand for det udvalg, som justitsminister Lene Espersen (K) har sat til at gennemgå den nuværende lovgivning om tv-overvågning med henblik på fremtidige ændringer.

Udvalget blev nedsat, efter Datatilsynet sidste år kritiserede, at den nuværende lovgivning skaber en række tvivlsspørgsmål eksempelvis i samspillet mellem persondataloven og tv-overvågningsloven.

Webkamera i udvalg

Webkameraet på Læsø er fundet i strid med tv-overvågningsloven, der blandt andet fastslår, at private som hovedregel ikke må foretage overvågning af gade, vej, plads eller lignende område, der benyttes til almindelig færdsel.

Indehaveren af Læsø-kameraet, Peter Jensen, har svært ved at se, hvorfor problematikken med webkamera ikke tages op i forbindelse med arbejde i Justitsministeriets udvalg.

- Det vil da være oplagt at tage det med. Der er et behov for at få præciseret, hvad der konkret menes med overvågning. Det virker helt latterligt, at et webkamera som mit falder ind i den kategori, siger Peter Jensen.

Webkamera uden fokus

I Justitsministeriets udvalg er det imidlertid ikke diskussionen om privates optagelser af offentlige steder via webkamera, der står højest på dagordenen.

- Vi kigger primært på, om eksempelvis banker skal sikres en øget mulighed for at opsætte kamera og gemme optagelser, siger Henrik Waaben.

Han ser frem til at læse dommen om det ulovlige webkamera på Læsø, men forventer ikke, at den vil indgå i nævneværdig grad i udvalgets arbejde.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS