IDC: Beskeden vækst i SCM-marked

Markedet for Supply Chain Management (SCM) systemer i Danmark vil vokse med gennemsnitligt 2,8 procent frem til 2009. Størst vækst finder man i de nye EU-medlemslande, der dog ikke fylder i det store billede, og Europa ligger under væksten på verdensplan.

Væksten på markedet for Supply Chain Management (SCM) systemer i Danmark er igen positiv, men den er beskeden.

IDC spår i en ny analyse af markederne i Vesteuropa, at omsætningen i SCM-applikationer på det danske marked vil stige med 2,8 procent årligt i gennemsnit og i 2009 være på cirka 425 millioner kroner.

Det totale gennemsnit for Vesteuropa vil stige med 3,5 procent fra en samlet værdi i 2004 på 12,8 milliarder kroner til 15,2 milliarder kroner i 2009.

Dermed er Danmark under vækstgennemsnittet, mens man bare skal til Sverige for at finde en vækst, der er større. Den forudser IDC til at blive 3,5 procent.

Vækst mod øst

- Størst vækst finder man i de nye EU-medlemsstater mod øst, hvor de vestlige virksomheder finder stadig flere af deres underleverandører, siger analytiker Anita Liess fra IDC.

Sveriges større vækst tilskriver analytikeren, at Sverige har større samhandel med landene mod øst.

Den økonomisk lave vækst i lande som Frankrig, Tyskland og Italien er imidlertid den største dæmper på væksten i Vesteuropa.

Det er også den væsentligste årsag til, at Vesteuropa ligger 2,2 procentpoint efter den ventede udvikling på verdensplan på 5,7 procent årligt frem til 2009.

Supply Chain Management systemer holder styr på produktionsledene og hvordan, hvorfra og hvornår forsyningen af råvarer, dele og det endelige produkt finder sted.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job