Tre direktører på seks uger: Norlys henter erfaren tele-topchef ind til fiberforretning

Endnu en uge og endnu en ændring i direktion i Norlys, der i dag annoncerer sin tredje nye direktør på seks uger.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Svingdørene på Norlys’ ledelsesgangene har været i konstant bevægelse den seneste tid, og i dag melder Danmarks største energi og fiberselskab igen ud om en ændring i direktionen.

Denne gang har Norlys hentet den erfarne telemand Carsten Bryder Thejls ind i ledelsen, der skal være direktør i Norlys’ fiberforretning, som leverer fibernet til 875.000 adresser i Danmark.

Carsten Bryder Thejls kommer fra en stilling som administrerende direktør i det Norlys-ejede Elnetselskabet N1, og han har blandt andet en fortid i Global Connect, TT-Netværket, TDC og Telenor.

Hans hovedopgave bliver måske ikke så overraskende at få flere danskere til at tilslutte sig Norlys’ fibernet.

”I 2023 nåede Norlys’ fiberforretning en flot milepæl med en tilslutningsprocent på over 50, og den udvikling skal vi fortsætte ved at få endnu flere til at tilvælge fiberen,” siger Carsten Bryder Thejls i en pressemeddelelse fra selskabet.”

I starten af januar måned meldte Norlys, at selskabet havde indsat Thomas Asmund-Hjorth som ny erhvervsdirektør i Norlys’ digitale forretning.

Og det tyder på, at den nye erhvervsdirektør skal arbejde tæt sammen med den nye fiberdirektør:

”Samtidig skal vi udvikle fibernettet med nye produkter, services og processer, så vi kan imødekomme kundernes ønske om stabile og enkle sammenhængende oplevelser, og her får vi et særligt fokus på erhvervskunderne, fortsætter Carsten Bryder Thejls i pressemeddelelsen.

Carsten Bryder Thejls overtager direktørposten i Norlys fiberforretning fra Torben Poulsen, der i sidste uge blev udnævnt som ny topchef i Telia Danmark.

En stor del af de mange ændringer i Norlys-direktionen kommer efter, at selskabet i september underskrev købsaftalen på 6,25 milliarder kroner om at købe Telia.
Handlen forventes færdiggjort i starten af i år.

En fiberbranche i modvind?

Fiber- og internetbranchen har været præget af højere konkurrence og højere udgifter det seneste år.

I december meddelte Norlys, at man har skruet ned for tempoet i fiberudrulningen i 2023, da omkostningerne er for dyre.

Og i januar måned meldte Telenor-topchef Lars Thomsen, at teleselskabet overvejer helt at droppe fiber- og kabelforbindelser, da Telenor bliver klemt på marginalerne af netejerne herunder Norlys Fibernet, Andel-ejede Fibia og TDC Net, der alle bruger enorme ressourcer på at nedgrave fibernet i store dele af Danmark.

”Vi har meget bedre dækningsbidrag og meget bedre kundeoplevelser med 5G-bredbånd,” sagde Lars Thomsen til Finans tilbage i januar.

43 procent af alle kabbelforbindelser i Danmark er koblet op gennem fibernetværk, men 5G-bredbånd bliver mere og mere populært.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job