IBM lukker europæisk hovedkvarter

IBM vil som led i reduktionen af personalestyrken med flere end 10.000 personer lukke det europæiske hovedkontor i Paris. I stedet åbner selskabet regionskontorer i Schweiz og Spanien. Det er endnu usikkert hvor mange, der skal fyres i Paris.

Hovedparten af IBM's flere end 10.000 varslede fyringer på globalt plan skal gennemføres i Europa, og det står nu klart, at IBM blandt andet vil lukke det europæiske hovedsæde i Paris, skriver Computersweden.

IBM har haft europæisk hovedsæde i Paris siden 1924, men til sommer flyttes den funktion. I stedet åbner IBM to regionskontorer i henholdsvis Zürich og Madrid med cirka hundrede ansatte hvert sted.

De to regionskontorer skal overtage de funktioner, som tidligere blev varetaget af IBMs Europakontor i Paris.

Skal fungere som bro

De nye kontorer kommer således til at fungere som bro mellem virksomhedens aktiviteter i Europa og hovedkontoret i USA.

- Tanken er, at regionskontorerne skal støtte aktiviteterne på de lokale europæiske markeder, siger Åsa Barsness, der er informationsansvarlig for IBM i Sverige.

Hun understreger, at IBM ikke helt forlader Paris, hvor der fortsat vil være aktiviteter.

Det er ifølge Åsa Barsness alene tale om en ændret organisationsmodel, hvor de to nye regionskontorer overtager funktionerne fra det nuværende europæiske hovedsæde i Paris.

Hun kan endnu ikke oplyse, præcis hvilken rolle IBM's kontor i Paris kommer til at spille fremover. Det er også usikkert, hvor mange job, der bevares i den franske hovedstad.

Tanken bag ændringerne i IBM's struktur er ifølge Åsa Barsness at give større indflydelse til IBMs afdelinger i de enkelte lande.

IBMs nye regionschef for det nordøstlige Europa bliver Colleen Arnold.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S