Apple opgraderer sin mest populære computer og sænker prisen: Her er den nye hurtigere Macbook Air

Nu er Macbook Air også blevet udstyret med Apples seneste M3-chip, og samtidig bliver den introduceret til en lavere pris end sin forgænger.

Artikel top billede

Apple er klar med en hurtigere Macbook Air, der nu er blevet udstyret med selskabets seneste M3-chip.

Ifølge Apple er Macbook Air selskabets mest populære computer, og med den nye chip er den også blevet hurtigere.

Således er den nye Macbook Air nu er 60 procent hurtigere end den mere end tre år gamle M1-chip.

Bemærkelsesværdigt nok oplyser Apple intet om de eventuelle hastighedsforbedringer sammenlignet med M2-chippen fra 2022.

Lavere startpris

Da den seneste Macbook Air med M2-chippen blev lanceret lød startprisen på 11.499 kroner. Den har Apple nu reduceret, hvilket betyder, at den billigste variant med M3-chippen og en 13-tommer skærm nu får en startpris på 9.999 kroner.

Under motorhjelmen gemmer denne variant på en otte-kernet cpu og gpu, otte gb ram og 256 gb lagerplads.

Er du på udkig efter den mere veludstyrede variant med 10-kernet gpu, 16 gb ram og 512 gb lagerplads, må du dog punge ud med 13.559 kroner for 13-tommer-versionen og 15.999 kroner, hvis du ønsker en skærm på 15-tommer.

Apple fastholder desuden forgængeren med M2-chippen i sortimentet, og her koster den billigste version 8.999 kroner.

Understøter to skærme og hurtigere wifi

M3-chippen udmærker sig ved at være baseret på 3-nanometerteknologi, og ifølge Apple er den som noget nyt også udstyret med såkaldt hardware-accelleret mesh-shading og strålesporing, hvilket skulle sikre mere realistiske gaming-oplevelser.

Udover M3-chippen vil den opdaterede Macbook Air også understøtter to eksterne skærme og den nye wifi 6E-standarder.

Macbook Air findes ligesom sin forgænger i de fire forskellige farver sølv, space grey, stjerneskær og midnat.

Sidstnævnte kommer dog i en opdateret variant, som er udstyret med en ny belægning, der reducerer aftryk fra fedtfingre.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S