Har Amazons topfolk virkeligt slettet vigtige beskeder i forbindelse med undersøgelse? Her er anklagen

Flere nuværende og tidligere Amazon-topchefer anklages nu for at modarbejde konkurrenceundersøgelse ved at slette beskeder i besked-app.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash/Christian Wiediger)

Amazons topchefer beskyldes for angiveligt at have slettet Signal-beskeder mellem 2019 og 2022, mens selskabet var i gang i gang med at blive undersøgt for at være i strid med konkurrencereglerne.

Sådan lyder anklagen fra USA's reguleringsmyndighed FTC, der har indgivet en klage i en amerikansk domstol.

Det skriver Bloomberg.

Ifølge mediet har Amazon-grundlægger Jeff Bezos, nuværende CEO Andy Jassy, topadvokat David Zapolsky, tidligere detailchef Jeff Wilke og Amazons tidligere logistikdirektør Dave Clark angiveligt slettet vigtige Signal-beskeder eller brugt en funktion, der forhindrede dem i at blive bevaret, mellem april 2019 og maj 2022.

Cheferne begyndt angiveligt at bruge Signal som en beskedtjeneste i 2019, efter at Jeff Bezos rapporterede, at hans telefon var blevet hacket.

I den forbindelse søgte et sladderblad angiveligt efter personlige fotos og private beskeder fra Bezos.

Undersøges for at modarbejde konkurrenceundersøgelse

FTC's konkurrenceundersøgelse mod Amazon gik i gang i 2019.

I forbindelse med undersøgelsen krævede reguleringsmyndigheden, at Amazon fremlagde alle dokumenter, der kunne have forbindelse til sagen.

Brugen af Signal som er en krypteret beskedtjeneste, vil derfor have hindret FTC's arbejde med at undersøge virksomhedens forretningsadfærd og fastlægge mulige overtrædelser af konkurrencereglerne.

Amazon: Vi har selv oplyst om Signal-brug
I et svar til Bloomberg siger en talsperson fra Amazon, at selskabet helt på egen hånd og for flere år siden har oplyst om den - ifølge selskabet - begrænsede brug af Signal til FTC.

Samtidig lyder det, at man omhyggeligt har indsamlet Signal-samtaler fra medarbejdernes telefoner og tilladt reguleringsmyndigheden at se disse samtaler, selvom de ikke havde noget at gøre med undersøgelsen.

Derudover skulle FTC have modtaget alle de nødvendige dokumenter til sin undersøgelse, lyder det.

Dette omfatter 1,7 millioner dokumenter, herunder e-mails, interne beskedprogrammer og mere end 100 terabyte data fra bærbare computere.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job