Hospital ramt af ransomware-angreb: Nægter at betale løsesum

Hospitalet, der ligger i den franske by Cannes, nægter at udbetale en løsesum til den cyberkriminelle gruppering, selvom denne truer med at lække data, der er blevet stjålet under angrebet.

Artikel top billede

Det store franske hospital Hôpital de Cannes - Simone Veil (CHC-SV) i Frankrig oplyste 16. april, at man var blevet ramt af en alvorlig driftsforstyrrelse forårsaget af et cyberangreb.

Det tvang hospitalet til at tage alle computere offline samt aflyse alle operationer og aftaler, der ikke var akutte.

Nu oplyser hospitalet, at man har modtaget et krav om at betale en løsesum fra ransomware-gruppen Lockbit 3.0.

Hospitalet nægter dog at betale pengene.

Det skriver Bleeping Computer.

Truer med at lække data

Kravet fra den cyberkriminelle gruppering er blevet videresendt til det franske politi samt det nationale agentur for informationssikkerhed, skriver sygehuset på det sociale medie X.

Altimens har de cyberkriminelle fra Lockbit-gruppen nu tilføjet hospitalet på deres afpresningsportal på det mørke internet, hvor man truer med at lække den første af flere pakker af filer, som man har stjålet under angrebet.

Hospitalet skriver i opslaget på X, at man vil informere alle berørte personer, hvis deres data bliver lækket af grupperingen.

"I tilfælde af en potentiel offentliggørelse af data, der muligvis tilhører hospitalet, vil vi kommunikere til vores patienter og interessenter, efter en detaljeret gennemgang af de filer, der muligvis er blevet eksfiltreret, om arten af de stjålne oplysninger," lyder det.

I mellemtiden kæmper hospitalets it-personale stadig for at bringe påvirkede systemer tilbage til normal drift, mens interne undersøgelser af hændelsen fortsat er i gang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job