Flere og flere siger nej til at betale løsepenge efter ransomware-angreb: Her er de største ransomware-typer lige nu

Færre og færre virksomheder indvilger i at betale løsepenge efter ransomware-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Færre og færre virksomheder går med til at betale løsepenge til hackere efter ransomware-angreb.

Ifølge en ny opgørelse fra it-sikkerhedsselskabet Coveware gik 28 procent af de ramte organisationerne i første kvartal med til at betale hackere penge for at få frigivet deres låste it-systemer.

Det er det laveste antal, som Coveware hidtil har målt og udtryk for en støt faldende tendens, skriver BleepingComputer.

I det foregående kvartal - fjerde kvartal i 2023 - betalte 29 procent af de ramte virksomheder ifølge Covewares tal.

Sikkerhedsselskabet peger på, at der er flere grunde til, at organisationerne i stigende omfang siger nej til hackere.

Blandt andet er de i dag typisk bedre forberedt med gode beredskabsplaner, ligesom de af rådgivere og andre ofte rådes til at undlade at betale.

Hertil kommer, at hackerne i stort omfang har fået dårligt ry som ‘forretningspartnere,’ da der er en del eksempler på, at de har gentaget et hack eller alligevel videresolgt data selv efter, at de har modtaget løsepenge.

Det er værd at bide mærke i, at en opgørelse fra Chainalysis viser, at det samlede marked for ransomware vokser kraftigt på trods af, at flere vælger ikke at betale.

Således blev der samlet set i i 2023 betalt 1,1 milliarder dollar i løsepenge, hvilket er det største beløb nogensinde.

Årsagen er ifølge Chainalysis en markant stigning i både antallet af ransomware-angreb samt de beløb, som hackerne forlanger i løsepenge.

De største ransomware-typer lige nu er:

- Akira: Står for 21 procent af alle angreb.

- Black Basta: Står for ni procent af alle angreb.

- Lockbit 3.0: Står for ni procent af alle angreb.

- Medusa: Står for seks procent af alle angreb.

- Phobos: Står for seks procent af alle angreb.

- BlackCat: Står for seks procent af alle angreb.

- Rhysida: Står for fire procent af alle angreb.

- BlackSuit: Står for fire procent af alle angreb.

- Inc Ransom: Står for fire procent af alle angreb.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS