Flere og flere siger nej til at betale løsepenge efter ransomware-angreb: Her er de største ransomware-typer lige nu

Færre og færre virksomheder indvilger i at betale løsepenge efter ransomware-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Færre og færre virksomheder går med til at betale løsepenge til hackere efter ransomware-angreb.

Ifølge en ny opgørelse fra it-sikkerhedsselskabet Coveware gik 28 procent af de ramte organisationerne i første kvartal med til at betale hackere penge for at få frigivet deres låste it-systemer.

Det er det laveste antal, som Coveware hidtil har målt og udtryk for en støt faldende tendens, skriver BleepingComputer.

I det foregående kvartal - fjerde kvartal i 2023 - betalte 29 procent af de ramte virksomheder ifølge Covewares tal.

Sikkerhedsselskabet peger på, at der er flere grunde til, at organisationerne i stigende omfang siger nej til hackere.

Blandt andet er de i dag typisk bedre forberedt med gode beredskabsplaner, ligesom de af rådgivere og andre ofte rådes til at undlade at betale.

Hertil kommer, at hackerne i stort omfang har fået dårligt ry som ‘forretningspartnere,’ da der er en del eksempler på, at de har gentaget et hack eller alligevel videresolgt data selv efter, at de har modtaget løsepenge.

Det er værd at bide mærke i, at en opgørelse fra Chainalysis viser, at det samlede marked for ransomware vokser kraftigt på trods af, at flere vælger ikke at betale.

Således blev der samlet set i i 2023 betalt 1,1 milliarder dollar i løsepenge, hvilket er det største beløb nogensinde.

Årsagen er ifølge Chainalysis en markant stigning i både antallet af ransomware-angreb samt de beløb, som hackerne forlanger i løsepenge.

De største ransomware-typer lige nu er:

- Akira: Står for 21 procent af alle angreb.

- Black Basta: Står for ni procent af alle angreb.

- Lockbit 3.0: Står for ni procent af alle angreb.

- Medusa: Står for seks procent af alle angreb.

- Phobos: Står for seks procent af alle angreb.

- BlackCat: Står for seks procent af alle angreb.

- Rhysida: Står for fire procent af alle angreb.

- BlackSuit: Står for fire procent af alle angreb.

- Inc Ransom: Står for fire procent af alle angreb.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S