Flere og flere siger nej til at betale løsepenge efter ransomware-angreb: Her er de største ransomware-typer lige nu

Færre og færre virksomheder indvilger i at betale løsepenge efter ransomware-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Færre og færre virksomheder går med til at betale løsepenge til hackere efter ransomware-angreb.

Ifølge en ny opgørelse fra it-sikkerhedsselskabet Coveware gik 28 procent af de ramte organisationerne i første kvartal med til at betale hackere penge for at få frigivet deres låste it-systemer.

Det er det laveste antal, som Coveware hidtil har målt og udtryk for en støt faldende tendens, skriver BleepingComputer.

I det foregående kvartal - fjerde kvartal i 2023 - betalte 29 procent af de ramte virksomheder ifølge Covewares tal.

Sikkerhedsselskabet peger på, at der er flere grunde til, at organisationerne i stigende omfang siger nej til hackere.

Blandt andet er de i dag typisk bedre forberedt med gode beredskabsplaner, ligesom de af rådgivere og andre ofte rådes til at undlade at betale.

Hertil kommer, at hackerne i stort omfang har fået dårligt ry som ‘forretningspartnere,’ da der er en del eksempler på, at de har gentaget et hack eller alligevel videresolgt data selv efter, at de har modtaget løsepenge.

Det er værd at bide mærke i, at en opgørelse fra Chainalysis viser, at det samlede marked for ransomware vokser kraftigt på trods af, at flere vælger ikke at betale.

Således blev der samlet set i i 2023 betalt 1,1 milliarder dollar i løsepenge, hvilket er det største beløb nogensinde.

Årsagen er ifølge Chainalysis en markant stigning i både antallet af ransomware-angreb samt de beløb, som hackerne forlanger i løsepenge.

De største ransomware-typer lige nu er:

- Akira: Står for 21 procent af alle angreb.

- Black Basta: Står for ni procent af alle angreb.

- Lockbit 3.0: Står for ni procent af alle angreb.

- Medusa: Står for seks procent af alle angreb.

- Phobos: Står for seks procent af alle angreb.

- BlackCat: Står for seks procent af alle angreb.

- Rhysida: Står for fire procent af alle angreb.

- BlackSuit: Står for fire procent af alle angreb.

- Inc Ransom: Står for fire procent af alle angreb.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S