Lockbit er tilbage: Har genskabt servere under en uge efter politiet lukkede dem ned

Ransomware-gruppen Lockbits servere er oppe at køre igen under en uge efter, at politiet hackerede gruppens servere. "Jeg blev uopmærksom efter at have svømmet i penge i årevis," lydet det fra gruppen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ransomware-gruppen Lockbit er godt i gang med at omstrukturere og genstarte sine servere, der i sidste uge blev lukket ned af politiet, som havde hacket dem.

Det skete under en koordineret operation med navnet ‘Operation Cronos.'

Siden har ransomware-gruppen haft travlt med at omstrukturere og genstarte servere.

I en længere meddelelse, som Lockbit udsendte i weekenden, beskriver ransomware-gruppen årsagerne til, at politiet overhovedet kunne få adgang til serverne.

Lockbit erkender her, at det var sjusk og skødesløshed, der gjorde, at gruppen sænkede sine parader så meget, at døren blev åbnet for politiets hackere.

Dette skyldes ifølge gruppen, at den i ‘fem år har svømmet i penge, og derfor blev jeg doven,” skriver gruppen (i jeg-form).

“På grund af min personlige uopmærksomhed og uansvarlighed slappede jeg af og opdaterede ikke min PHP i tide,” lyder det fra hackeren.

Lockbit har kørt PHP 8.1.2 og blev angiveligt hacket via CVE-2023-3824-sårbarheden, skriver BleepingComputer.

Hackerne flyttede straks efter hacket deres aktiviteter over på en ny .onion-adresse, hvor gruppen nu varsler, at den vil offentliggøre lækket data på fem hackere organisationer.

Lockbit omeddeler, at gruppen agter at genoptage dens aktiviteter - og at den nu tager sine forholdsregler, så den bliver sværere at hacke fremover.

Målene bliver nu oftere offentlige myndigheder - eller .gov-sektoren,’ som ransomware-gruppen betegner det.

Med Operation Cronos lykkedes det politiet at hacke 34 Lockbit-servere med lækket data, kryptovaluta, dekrypteringsnøgler og meget andet.

Lockbit har meddelt, at gruppen kun reelt mistede servere, der kørte PHP, mens backupsystemerne ikke blev ramt.

Lockbit var en af de mest aktiver grupper i 2023, hvor gruppen blev registreret til at stå bag 97 kendte ransomware-angreb.

Læs mere om Operation Cronos:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura