Amerikansk spyware-app blev hacket og fik offentliggjort interne data på sin hjemmeside

Amerikansk spyware-app blev hacket og fik interne data lækket på sin hjemmeside.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den amerikanskudviklede forbruger-spyware-app pcTattletale er blevet hacket, og dens interne data er blevet offentliggjort på dens egen hjemmeside.

Det hævder hackeren, der har taget ansvaret for hacket, skriver mediet TechCrunch.

Sent fredag skrev hackeren en besked på pcTattletales hjemmeside, hvor vedkommende påstod at have hacket serverne, som indeholder pcTattletales operationer.

Spyware-app-producentens hjemmeside indeholdt kortvarigt links til filer fra dens servere, som tilsyneladende inkluderede nogle ofres stjålne data.

Kommer få dage efter sårbarhed blev opdaget

Hackeren har ikke oplyst en specifik motivation for at hacke pcTattletale, men hacket kommer få dage efter, at en sikkerhedsforsker opdagede og rapporterede en sårbarhed i spyware-appen, som lækker skærmbilleder af de enheder, den er installeret på.

Sikkerhedsforskeren Eric Daigle, offentliggjorde ikke specifikke detaljer om fejlen, fordi pcTattletale ignorerede anmodninger om at rette sårbarheden, lyder det.

Hackeren, der kompromitterede og vandaliserede pcTattletales hjemmeside, udnyttede ikke den sårbarhed, som Daigle fandt, men påstår derimod, at pcTattletales servere kunne narres til at overgive private nøgler til deres Amazon Web Services-konto, hvilket giver adgang til spyware-operationerne.

Stribevis af lignende apps ramt af hacks

PcTattletale, der er en form for spion-app, som giver brugeren fjernadgang til andres enheder, bliver ofte omtalt som “stalkerware” på grund af dens evne til at spore folk uden deres viden eller samtykke.

Personen, der har installeret appen, kan igennem appen se Android- eller Windows-enheder og deres data eksternt fra hvor som helst i verden.

Hacket mod pcTattletale er blot det seneste eksempel på, at en spyware-producent mister kontrol over de meget følsomme og personlige data, de indsamler fra de enheder, de spionerer på.

I de senere år er lang række virksomheder, der står bag spyware- og stalkerware-apps, blevet hacket eller på anden vis fået lækket ofrenes private data – i nogle tilfælde flere gange, lyder det.

Denne liste over hackede spyware-producenter inkluderer LetMeSpy, en polskudviklet spyware, som blev nødt til at lukke i juni 2023, efter at dens systemer blev hacket og dens backend-data blev slettet.

Den vietnamesiskudviklede TheTruthSpy blev hacket igen i februar i år. Det samme er sket for KidsGuard, Xnspy, Support King, Spyhide – og nu altså også pcTattletale.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS