Skærpet dom i strid om leje af datalinjer

Hverken TDC eller Novo Nordisk fik deres vilje, da Højesteret i dag afgjorde en strid om størrelsen af en tilbagebetaling for leje af datalinjer hos TDC i slutningen af 1990'erne. Dommen er dog en skærpelse af landsrettens dom og kan få principiel betydning for andre TDC-kunder.

Højesteret har i dag skærpet en afgørelse fra Østre Landsret om, hvor meget TDC skal betale tilbage til kunder, der lejede datalinjer, eller faste kredsløb, af TDC i slutningen af 1990'erne.

Sagen er ført af brugerforeningen Dansk IT på vegne af Novo Nordisk som principsag for en række andre firmaer, der mener at have betalt overpris for datalinjerne.

Højesteret har nu bestemt, at TDC skal betale Novo Nordisk penge tilbage fra perioden 1. april 1998 til 15. august 1999.

It- og Telestyrelsen fastslog i 1999 på baggrund af TDC's regnskaber, at telekoncernen havde taget overpris for datalinjerne.

Novo Nordisk havde på den baggrund fremsat krav om at få penge tilbage for overpris betalt siden en ændring af telelovgivningen, som trådte i kraft 1. juli 1997.

Østre Landsret afgjorde i første omgang, at TDC skulle tilbagebetale fra 15. august 1998. Den afgørelse blev anket til Højesteret.

Højesteret har nu fastsat 1. april 1998 som skæringsdatoen, fordi selskabet på det tidspunkt var i stand til at vurdere tilbagebetalingen på baggrund af årsregnskabet for 1997.

Hvis Novo Nordisk havde fået medhold i sit krav om at få penge tilbage fra 1. juli 1997, kunne det have kostet TDC et trecifret millionbeløb.

Telegiganten vil nu give andre selskaber to måneders frist til at gøre deres tilsvarende krav gældende. TDC vil som udgangspunkt vurdere sagerne med den nye dom fra Højesteret i baghovedet.

- Vi ønsker hverken at belaste vores kunder eller retssystemet med nye retssager, hvis det kan undgås, udtaler TDC's chefjurist Gitte Forsberg ifølge en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS