It-giganter til kamp mod pirat-produkter

Syv af verdens største it-virksomheder går sammen for at bekæmpe den store udbredelse af pirat-produkter i Brasilien. Selskaberne anslår, at den udbredte brug af pirat-produkter hvert år koster Brasilien mere end 200 milliarder kroner i tabte skatteindtægter.

Microsoft er gået sammen med seks andre it- og elektronikgiganter i en nyoprettet forening med navnet Brazilian Legal Institute (IBL), der vil hjælpe det brasilianske politi med at indsamle oplysninger om pirat-produkter.

IBL anslår, at der ikke betales skat til den brasilianske stat af 8 ud af 10 solgte computere i landet. Hertil kommer de mange illegalt importerede komponenter.

Ifølge IBL er 64 procent af alt software solgt i Brasilien ulovlige kopier.

Det anslås endvidere, at der ikke betales skat på 45 procent af alle solgte mobiltelefoner, digitalkameraer og bærbare musikafspillere.

Ifølge en talsmand for IBL gør den illegale handel det dag for dag hårdere for it-virksomheder at agere på det legale marked, og det er derfor, at de syv teknologi-giganter nu er gået sammen om at bekæmpe den ulovlige handel.

IBL mener, at der i forvejen gøres et stort arbejde for at stoppe udbredelsen af pirat-produkter på det sorte marked, men at der er behov for at gøre mere.

De syv virksomheder i IBL er Microsoft, Dell, Intel, AMD, Philips, Matushita/Panasonic og Semp Toshiba.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job