It-giganter til kamp mod pirat-produkter

Syv af verdens største it-virksomheder går sammen for at bekæmpe den store udbredelse af pirat-produkter i Brasilien. Selskaberne anslår, at den udbredte brug af pirat-produkter hvert år koster Brasilien mere end 200 milliarder kroner i tabte skatteindtægter.

Microsoft er gået sammen med seks andre it- og elektronikgiganter i en nyoprettet forening med navnet Brazilian Legal Institute (IBL), der vil hjælpe det brasilianske politi med at indsamle oplysninger om pirat-produkter.

IBL anslår, at der ikke betales skat til den brasilianske stat af 8 ud af 10 solgte computere i landet. Hertil kommer de mange illegalt importerede komponenter.

Ifølge IBL er 64 procent af alt software solgt i Brasilien ulovlige kopier.

Det anslås endvidere, at der ikke betales skat på 45 procent af alle solgte mobiltelefoner, digitalkameraer og bærbare musikafspillere.

Ifølge en talsmand for IBL gør den illegale handel det dag for dag hårdere for it-virksomheder at agere på det legale marked, og det er derfor, at de syv teknologi-giganter nu er gået sammen om at bekæmpe den ulovlige handel.

IBL mener, at der i forvejen gøres et stort arbejde for at stoppe udbredelsen af pirat-produkter på det sorte marked, men at der er behov for at gøre mere.

De syv virksomheder i IBL er Microsoft, Dell, Intel, AMD, Philips, Matushita/Panasonic og Semp Toshiba.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job