Taber omfattende retssag: Skylder næsten to milliarder kroner til tysk virksomhed

Klodens førende producent af harddiske, Western Digital, taber en omfattende patent-retssag mod den tyske teknologi-virksomhed MR Technology.

Artikel top billede

En domstol i Californien har her bestemt, at Western Digital nu skylder erstatning for 262 millioner dollar, svarende til 1,8 milliarder kroner.

Søgsmålet går tilbage til august 2022, hvor Western Digital anklages for at misbruge to patenter forbundet med ’Multilayer spring recording media’.

Det skriver branche-mediet Blocks and Files.

Patenterne nummeret som 9.928.864 og 11.138.997 ved det amerikanske patentkontor, er registreret af den østrigske forsker fra Viens Universitet Dieter Suess, i henholdsvis marts 2018 og oktober 2021.

MR Technologies er stiftet og ejet af Dieter Suess.

Ifølge søgsmålet har Western Digital anvendt teknologien i stor skala siden 2018, hvilket har muliggjort en stigning i datatæthed på fysiske drev fra 300 til 1000 Gbit/kvadrattomme.

Et forhold som anerkendes i dommen, hvor det lyder at teknologien er blevet benyttet i ’næsten ethvert drev fremstillet siden 2018.

Western Digital argumenterer her, at ”MRT’s jurister har fordrejet Dr. Suess indflydelse, i en ret fantastisk omfang, fra tusindvis af ingeniører kloden over.” En udlægning som domspersonerne ikke fandt overbevisende.

Western Digital har siden anket dommen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S