EU mistænker Telegram for at fuske med brugertal

En undersøgelse skal klarlægge om den kontroversielle app Telegram har oplyst for lave brugertal, og dermed har undgået at blive omfattet EU’s Digital Service Act.

Artikel top billede

(Foto: EUROPEAN UNION / Zucchi Enzo)

I øjeblikket undersøger EU, om appen Telegram, hvis topchef blev anholdt i Paris i sidste weekend, har svindlet med brugertallene.

Ifølge Financial Times mistænkes appen for at have oplyst for lave brugertal i et forsøg på at undgå at blive omfattet af EU’s Digital Service Act, hvor platforme med 45 millioner aktive månedlige brugere i EU bliver underkastet streng regulering.

Hvis det viser sig, at selskabet har oplyst forkerte brugertal, vil det i sig selv være et brud på EU’s Digital Service Act.

Har ikke oplyst nye tal

Ifølge Financial Times oplyste Telegram i februar, at selskabet har 41 millioner månedlige brugere i EU.

Selskabet skulle have oplyst et opdateret tal denne måned, men har ikke gjort det. I stedet oplyser Telegram blot, at appen stadig har signifikant færre brugere end grænsen på 45 millioner.

Kilder i EU oplyser til Financial Times, at det anses som meget sandsynligt, at en undersøgelse vil vise, at Telegrams reelle brugertal er over 45 millioner.

“Vi har en metode, hvor vi bruger vores egne systemer og beregninger til at bestemme, hvor præcise brugerdataene er,” siger Thomas Regnier, talsmand for det digitale område i EU-kommissionen, til Financial Times og fortsætter:

“Vurderer vi, at de ikke har opgivet retvisende brugerdata, kan vi egenhændigt vælge at give dem status som en meget stor platform.”

Telegrams stifter og topchef Pavel Durov blev anholdt lørdag aften i Paris, da han landede i et privatfly fra Aserbajdsjan.

Onsdag blev han løsladt under opsyn med kaution på fem millioner euro. Han har forbud mod at forlade Frankrig og skal samtidig møde ind på en politistation to gange om ugen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job