Amter udvikler e-handel for 800.000 kroner

Amtsrådsforeningens (ARF) har afsat 800.000 kroner til at udvikle fælles standarder for elektronisk handel i amterne. Penge skal bruges til at følge op på ARF's tidligere projekter om e-handelsløsninger.

Amternes kan hente en gevinst via øget e-handel, mener Amtsrådsforeningen, der netop har afsat 800.000 kroner til at videreudvikle fælles standarder på området.

Pengene er afsat til et nyt projekt, der skal videreudvikle det fundament for e-handel, som blev grundlagt med amternes fælles Medico-projekt, der blev afsluttet tidligere på året.

Projektet skabte via et samarbejde med brancheforeningen Medicoindustrien blandt andet det fælles amtslige elektroniske varekatalog AMKAT.

Kataloget dækker blandt andet medicinsk udstyr, der er en af de helt tunge poster på amternes indkøbslister.

Det nye projekt skal primært have fokus på at videreudvikle fælles standarder for elektronisk handel i forbindelse med strukturreformen, oplyser Amtsrådsforeningen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S