Den norske virksomhed Opera Softwares internet-browser skal benyttes i mobiltelefoner fra amerikanske Motorola, der har købt licens til Opera for de kommende tre år.
Kontrakten er en udvidelse af en eksisterende aftale og betyder ifølge Opera-direktør Rolf Assev, at Opera kommer til at indgå i alle Motorolas telefoner med browsere, skriver nyhedstjenesten Digi.no.
Ifølge en pressemeddelelse fra Opera vil den nye aftale øge virksomhedens markedsandel på browser-markedet for mobiltelefoner betydeligt.
Opera har i forvejen aftaler med andre mobilproducenter som eksemplevis Nokia og Sony Ericsson.
Opera oplyser, at selskabet vil blive betalt royalty per solgt Motorola-telefon med selskabets browser, der bliver gjort tilgængelig for alle styresystemer støttet af Motorola, blandt andet Linux, Windows Mobile, Symbian, Brew og Motorolas egen P2K.