Kvinde bortvist: Kaldte sin arbejdsgiver for inkompetent, doven, nasser og tyveknægt i lukket gruppe på Facebook

En dommer har afgjort, at det var i orden at bortvise en kvindelig medarbejder med 11 års anciennitet, efter at hun i en intern Facebook-gruppe havde kaldt navngivne personer i virksomheden for inkompetente, dovne, nassere og tyveknægte.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Fejl på lønsedler kan få folk helt op i det røde felt. Den erfaring har mange nok gjort sig på arbejdsmarkedet. Og da i særdeleshed, hvis man er ansat som bogholder med ansvar for den slags.

Men man gør klogt i ikke at lade sin galde flyde i det offentlige rum i form af eksempelvis opslag på Facebook. Heller ikke, hvis det foregår i en lukket gruppe med et begrænset antal medlemmer.

Det viser en ny afgørelse i fra det faglige system mellem overenskomstpartnere, skriver Dansk Industri (DI).

En kvindelig medarbejder med 11 års anciennitet i en af DI’s medlemsvirksomheder blev i begyndelsen af året bortvist fra virksomheden, fordi hun i netop en lukket gruppe på Facebook kun for virksomhedens medarbejdere sendte en byge af kritik afsted mod navngivne personer i virksomheden.

I opslaget kritiserede hun ledelsen, og hun kaldte tre ledere og en lønbogholder for dovne, inkompetente, nassere og tyveknægte. Virksomheden bortviste omgående medarbejderen på grund af udtalelserne i opslaget.

Medarbejderen protesterede mod bortvisningen, og sagen endte med en faglig voldgift, som altså for nylig afgjorde, at bortvisningen var i orden.

Baggrunden for miseren er, at virksomheden i en længere periode havde udfordringer med løn- og ferieafregning. Udfordringerne skyldtes blandt andet en sammenlægning af tre CVR-numre og uoverskuelige lønsedler.

Udfordringerne havde medført et længere forløb mellem virksomheden og tillidsrepræsentanterne. Der blev holdt flere møder i løbet af 2023, og forløbet endte med, at forholdene blev tilrettet ved udgangen af året.

Men åbenbart ikke helt. For i forbindelse med den første lønudbetaling i 2024 oplevede den bortviste kvinde, at der fejlagtigt var trukket feriefridage på lønsedlen.

Medarbejderen påstod under den faglige voldgift, at kritikken i opslaget ikke var rettet mod virksomheden, men mod et eksternt lønbureau. Desuden hævdede hun, at hun ikke havde overtrådt sin loyalitetsforpligtelse overfor virksomheden, da Facebook-gruppen var en lukket gruppe.

Virksomheden påstod modsat, at det ikke af opslaget fremgik, at kritikken var rettet mod andre end de navngivne personer i opslaget, og at 77 ud af 104 kollegaer havde set opslaget. Det var derfor uden betydning, om gruppen var lukket.

Dommeren nåede frem til, at det var berettiget at bortvise medarbejderen på grund af opslaget.

Dommeren lagde i den forbindelse vægt på, at der ingen indikationer var på, at opslaget ikke var rettet mod virksomheden, at det var set af størstedelen af medarbejderne, og at opslaget var formuleret på en uacceptabel, grov og respektløs måde.

Opslaget underminerede derfor ledelsens autoritet og vanskeliggjorde ledelsens virke fremover i et sådan omfang, at det var berettiget at bortvise medarbejderen.

Virksomheden blev derfor frifundet.

DI førte sagen for virksomheden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS