Dell halverer overskuddet i Danmark

Salget fortsætter med at stige, men indtjeningen følger ikke med i samme retning. I seneste regnskab er overskuddet halveret for Dell i Danmark i forhold til året før. Det skyldes primært, at Dell har investeret i mere personale, oplyser marketingdirektøren.

Amerikanske Dell fortsætter med at vokse i Danmark, men tjener færre penge.

I det netop offentliggjorte regnskab for perioden februar 2004 til og med januar 2005 er overskuddet således mere end halveret.

- Vi har foretaget større investeringer primært i personale, der skal sikre den kundeoplevelse, som vi bestræber os på at levere til vores kunder, siger marketingdirektør Søren Larsson fra Dell.

Nyansættelser af personale, hvoraf mange er til supportfunktioner, og oplæring er således ifølge marketingdirektøren den væsentligste årsag til, at Dell i det meste af 2004 ikke kan holde en lige så høj indtjening som året før.

Væksten i omsætningen er på 13 procent, mens antallet af solgte enheder er vokset med 34 procent, oplyser marketingdirektøren.

Mobilt sælger

Men at konkurrencen om ordrerne skulle være blevet hårdere og gjort det sværere at få profitten i hus, er ikke et billede, han genkender.

Dell A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning307,7272,2
Resultat af primær drift (EBIT)9,625,6
Resultat før skat 14,928,9
Resultat10,020,0
Egenkapital79,369,3
Antal ansatte350301
- Der er ingen tvivl om, at der er en skarp konkurrence på det danske marked. Men at den skulle være skærpet i forhold til tidligere, det ser jeg ikke nogen tegn på, siger Søren Larsson.

Væksten er blandt andet drevet af en større interesse for at investere i mobilt udstyr, bærbare pc'ere og tilbehør, både i offentligt og privat regi.

De tendenser er ifølge marketingdirektøren fortsat i det nye år, hvor det offentlige igen har åbnet op for investeringer.

Han ser således en positiv udvikling i markedet men ønsker i øvrigt ikke at oplyse om forventninger med henvisning til, at Dell i Danmark indgår som datterselskab i en international koncern.

Revisorer løfter pegefinger

Dells revisorer løfter i regnskabet en pegefinger over for ledelsen, der har forsømt at overholde Bogføringsloven til punkt og prikke.

- Ledelsen kan ifalde ansvar for disse forhold, skriver revisorerne i revisionspåtegningen til regnskabet.

Overtrædelserne består i, at selskabet har opbevaret opbevaret regnskabsmateriale i udlandet i for lang tid, og at systembeskrivelser bliver opbevaret i udlandet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job