Efter omfattende kinesisk hack: Nu opfordrer de amerikanske myndigheder borgerne til at bruge krypterede apps

FBI anbefaler nu amerikanske borgere til at kommunikere ved krypterede apps. Det sker efter omfattende hack at den amerikanske teleinfrastruktur.

Artikel top billede

Brug af kryptering har ikke altid været lige populært hos myndighederne.

Men en række uhørt store hackerangreb mod amerikansk teleinfrastruktur betyder ifølge NBC News, at myndighederne i USA nu anbefaler, at amerikanske borgere bruger krypterede kommunikationsformer for at undgå, at indholdet af deres beskeder falder i hænderne på udenlandske hackere.

Under en nyhedsbriefing om angrebene tirsdag anbefalede repræsentanter fra det amerikanske forbundspoliti, FBI, ifølge NBC News, at borgerne anvender krypterede beskedapps.

“Det råd, vi giver til folk, er, at kryptering er din ven. Det er ikke noget nyt, og det er noget, som vi også anbefaler internt. Uanset om det gælder tekstbeskeder eller taleopkald, så brug kryptering, hvis du har mulighed for det. For selv hvis modstanderen er i stand til at opsnappe dataene, vil det være umuligt at bruge dem, hvis de er krypterede,” sagde Jeff Greene, vicedirektør hos FBI’s cybersikkerheds-division, ifølge NBC News.

Udover brug af krypterede tjenester opfordrede FBI også til brug af telefoner, der har et styresystem, der løbende kan opdateres, samt brug af flerfaktorgodkendelse.

Kinesiske hackere i søgelyset

Det er primært kinesiske hackergrupper, der er i søgelyset, og de har blandt andet hacket sig ind i telekommunikationssystemerne hos teleselskaberne AT&T, Verizon og Lumen Technologies, hvor de har været i stand til at overvåge kunderne.

Wall Street Journal har tidligere beskrevet, at teledata fra både Donald Trumps og Kamala Harris’ præsidentkampagne er blevet kompromitteret.

I den forbindelse advarede den amerikanske forbrugervagthund Consumer Financial Protection Bureau også sine ansatte mod at drøfte arbejdsrelaterede spørgsmål via sms-beskeder eller mobilopkald.

“Selvom der ikke er nogen beviser for, at CFPB er blevet ramt af denne uautoriserede adgang, anmoder jeg om, at I overholder disse retningslinjer, så vi kan mindske risikoen for at blive kompromitteret,” skriver it-direktøren i en mail til medarbejderne.

Kompromitteringen af de amerikanske teleselskaber er ifølge myndighederne så omfattende, at det endnu er umuligt at give en tidslinje for, hvornår systemerne er clearet og fri for hackere.

Kryptering har tidligere også udgjort et stort problem for de amerikanske myndigheder, der eksempelvis har ønsket at få en bagdør, som kan omgå kryptering i Apples iPhones.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til Dataarkitektur og –model i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S