Efter omfattende kinesisk hack: Nu opfordrer de amerikanske myndigheder borgerne til at bruge krypterede apps

FBI anbefaler nu amerikanske borgere til at kommunikere ved krypterede apps. Det sker efter omfattende hack at den amerikanske teleinfrastruktur.

Artikel top billede

Brug af kryptering har ikke altid været lige populært hos myndighederne.

Men en række uhørt store hackerangreb mod amerikansk teleinfrastruktur betyder ifølge NBC News, at myndighederne i USA nu anbefaler, at amerikanske borgere bruger krypterede kommunikationsformer for at undgå, at indholdet af deres beskeder falder i hænderne på udenlandske hackere.

Under en nyhedsbriefing om angrebene tirsdag anbefalede repræsentanter fra det amerikanske forbundspoliti, FBI, ifølge NBC News, at borgerne anvender krypterede beskedapps.

“Det råd, vi giver til folk, er, at kryptering er din ven. Det er ikke noget nyt, og det er noget, som vi også anbefaler internt. Uanset om det gælder tekstbeskeder eller taleopkald, så brug kryptering, hvis du har mulighed for det. For selv hvis modstanderen er i stand til at opsnappe dataene, vil det være umuligt at bruge dem, hvis de er krypterede,” sagde Jeff Greene, vicedirektør hos FBI’s cybersikkerheds-division, ifølge NBC News.

Udover brug af krypterede tjenester opfordrede FBI også til brug af telefoner, der har et styresystem, der løbende kan opdateres, samt brug af flerfaktorgodkendelse.

Kinesiske hackere i søgelyset

Det er primært kinesiske hackergrupper, der er i søgelyset, og de har blandt andet hacket sig ind i telekommunikationssystemerne hos teleselskaberne AT&T, Verizon og Lumen Technologies, hvor de har været i stand til at overvåge kunderne.

Wall Street Journal har tidligere beskrevet, at teledata fra både Donald Trumps og Kamala Harris’ præsidentkampagne er blevet kompromitteret.

I den forbindelse advarede den amerikanske forbrugervagthund Consumer Financial Protection Bureau også sine ansatte mod at drøfte arbejdsrelaterede spørgsmål via sms-beskeder eller mobilopkald.

“Selvom der ikke er nogen beviser for, at CFPB er blevet ramt af denne uautoriserede adgang, anmoder jeg om, at I overholder disse retningslinjer, så vi kan mindske risikoen for at blive kompromitteret,” skriver it-direktøren i en mail til medarbejderne.

Kompromitteringen af de amerikanske teleselskaber er ifølge myndighederne så omfattende, at det endnu er umuligt at give en tidslinje for, hvornår systemerne er clearet og fri for hackere.

Kryptering har tidligere også udgjort et stort problem for de amerikanske myndigheder, der eksempelvis har ønsket at få en bagdør, som kan omgå kryptering i Apples iPhones.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura