Efter omfattende kinesisk hack: Nu opfordrer de amerikanske myndigheder borgerne til at bruge krypterede apps

FBI anbefaler nu amerikanske borgere til at kommunikere ved krypterede apps. Det sker efter omfattende hack at den amerikanske teleinfrastruktur.

Artikel top billede

Brug af kryptering har ikke altid været lige populært hos myndighederne.

Men en række uhørt store hackerangreb mod amerikansk teleinfrastruktur betyder ifølge NBC News, at myndighederne i USA nu anbefaler, at amerikanske borgere bruger krypterede kommunikationsformer for at undgå, at indholdet af deres beskeder falder i hænderne på udenlandske hackere.

Under en nyhedsbriefing om angrebene tirsdag anbefalede repræsentanter fra det amerikanske forbundspoliti, FBI, ifølge NBC News, at borgerne anvender krypterede beskedapps.

“Det råd, vi giver til folk, er, at kryptering er din ven. Det er ikke noget nyt, og det er noget, som vi også anbefaler internt. Uanset om det gælder tekstbeskeder eller taleopkald, så brug kryptering, hvis du har mulighed for det. For selv hvis modstanderen er i stand til at opsnappe dataene, vil det være umuligt at bruge dem, hvis de er krypterede,” sagde Jeff Greene, vicedirektør hos FBI’s cybersikkerheds-division, ifølge NBC News.

Udover brug af krypterede tjenester opfordrede FBI også til brug af telefoner, der har et styresystem, der løbende kan opdateres, samt brug af flerfaktorgodkendelse.

Kinesiske hackere i søgelyset

Det er primært kinesiske hackergrupper, der er i søgelyset, og de har blandt andet hacket sig ind i telekommunikationssystemerne hos teleselskaberne AT&T, Verizon og Lumen Technologies, hvor de har været i stand til at overvåge kunderne.

Wall Street Journal har tidligere beskrevet, at teledata fra både Donald Trumps og Kamala Harris’ præsidentkampagne er blevet kompromitteret.

I den forbindelse advarede den amerikanske forbrugervagthund Consumer Financial Protection Bureau også sine ansatte mod at drøfte arbejdsrelaterede spørgsmål via sms-beskeder eller mobilopkald.

“Selvom der ikke er nogen beviser for, at CFPB er blevet ramt af denne uautoriserede adgang, anmoder jeg om, at I overholder disse retningslinjer, så vi kan mindske risikoen for at blive kompromitteret,” skriver it-direktøren i en mail til medarbejderne.

Kompromitteringen af de amerikanske teleselskaber er ifølge myndighederne så omfattende, at det endnu er umuligt at give en tidslinje for, hvornår systemerne er clearet og fri for hackere.

Kryptering har tidligere også udgjort et stort problem for de amerikanske myndigheder, der eksempelvis har ønsket at få en bagdør, som kan omgå kryptering i Apples iPhones.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S