Solid techno-thriller om hukommelsens magt - handlingen er næsten umulig at genfortælle

Handlingen i Recursion er næsten umulig at genfortælle, men til gengæld får man bidt neglene i bund – hvis man altså kan hænge på.

Artikel top billede

En dag får politimanden Barry Sutton et alarmkald om en kvinde, der vil springe ud fra et højhus i New York. Hun er blot seneste offer for en besynderlig epidemi, hvor mennesker plages af et sæt pludseligt opståede erindringer om et liv, de aldrig har levet.

Bogens anden hovedperson er hukommelsesforskeren Helena Smith.

År forinden får hun ubegrænsede ressourcer til at udvikle en teknologi, der gør mennesker i stand til at lagre og genkalde sig detaljerede minder – potentielt en gave uden sidestykke for demensramte.

Sådan starter SciFi-thrilleren Recursion af Blake Crouch.

Han har blandt andet også skrevet Dark Matter, der er forlæg for den glimrende serie på Apple+ af samme navn og handler om rejse mellem paralleluniverser.

Plottet i Recursion er helt anderledes og så alligevel ikke helt. For uden at afsløre for meget, så kredser bogen om, hvorvidt sindet, erindringer og selve tiden som begreb er flettet tæt sammen.

Det er på mange måder virkelig langt ude.

Men bogen er også – når først man har købt præmissen – både spændende og undertiden dybt rørende.

Det er bestemt ikke ufortjent, at Time Magazine kårede den som en af årets bedste bøger, da den udkom i 2019.

Recursion er velskrevet og med et solidt bundtræk. Og præcis som i Crouch’s Dark Matter skal læseren være vågen for at hænge på – men det er nu heller ikke svært.

Desuden tager handlingen en række ganske overraskende spring. For de svært plagsomme ”falske erindringer” er naturligvis kun den spæde begyndelse på noget langt værre.

Derfor er Barry og Helena tvunget til at navigere i både egne og andres erindringer samt forhindre, at en nærmest ubegribeligt magtfuld teknologi sender civilisationen helt ud over kanten.

Men start eventuelt med at kaste et blik på de første kapitler hos Amazon.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S