Det danske beredskab skal styrkes: Øget cybersikkerhed vejer klart mest i ny politisk aftale

Af de fem punkter i regeringens og Folketingets nye aftale om beredskab er der afsat det største beløb til at forbedre cybersikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Der skal udarbejdes en ny national strategi for cyber- og informationssikkerhed i det indeværende år.

Det har et flertal i Folketinget givet hinanden håndslag på som en del af en ny aftale om beredskabsområdet.

"Med aftalen adresserer vi de mest akutte behov i Beredskabsstyrelsen, så det samlede redningsberedskab er klædt bedre på til at møde de udfordringer, vi står over for," lyder det fra Torsten Schack Pedersen (V), minister for samfundssikkerhed og beredskab.

"Samtidig lægger vi med aftalen op til at styrke cybersikkerheden både nu og med en ny strategi for området."

Af de fem punkter i den nye aftale er der afsat det klart største beløb til "Styrket cybersikkerhed og modstandsdygtighed i kritiske enheder".

Den øgede indsats for sikkerhed på internettet bliver tilført 235 millioner kroner i årene 2025 og 2026, fremgår det af aftaleteksten.

Desuden afsættes der hvert år 183 millioner kroner til beredsksabet i den samlede aftale.

Heraf går de 100 millioner kroner til øget cybersikkerhed og modstandsdygtighed i kritiske enheder.

Partierne er derudover enige om, at cybersikkerheden skal styrkes gennem løbende og aktuel rådgivning til borgere, virksomheder og myndigheder.

De mest akutte behov

Danskerne kan se frem til yderligere initiativer på området for forberedelse til krig og ulykker, lyder det fra ministeren.

"Vi er ikke i mål, og det har partierne bag aftalen også givet hinanden håndslag på i dag. Det stopper ikke her. Vil vi have styrket samfundssikkerheden bredt, skal der flere initiativer til," siger Torsten Schack Pedersen i forbindelse med lanceringen af aftalen.

Konkret er der i den samlede aftale afsat 608 millioner kroner til initiativer i 2025-2026.

I alt er der med beredskabsaftalen afsat 1,9 milliarder kroner i perioden 2025-2033.

Fortsat mangler i beredskabet

Det Radikales Venstres ordfører, Stinus Lindgren, påpeger, at der ifølge hans parti fortsat er mangler i den politiske aftale om beredskabet.

"De væsentligste opgaver udestår: Beskyttelse af kritisk infrastruktur, en opdateret cyberstrategi og - nok allervigtigst - en samlet beredskabsaftale," siger Stinus Lindgren.

I SF hæfter beredskabsordfører Anne Valentina Berthelsen sig ved, at EU's direktiver på cyberområdet nu skal konkretiseres.

"Vi er også glade for, at vi samtidig for alvor tager hul på implementeringen af NIS2- og CER-direktiverne, som skal hjælpe med at styrke cybersikkerheden på tværs af myndigheder og sektorer. Men vi er langt fra i mål med cybersikkerheden og de kommunale beredskaber," siger hun.

SF-ordføreren tilføjer, at partiet blandt andet vil holde regeringen op på, at cybersikkerheden skal styrkes markant og på tværs af myndigheder og sektorer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job