HP i Danmark uvidende om fyringer

I den danske del af Hewlett-Packard-koncernen kender man intet til en stor plan om fyringer af mellem 5.000 og 25.000 medarbejdere. Den nye topchefs omstruktureringsplan bliver angiveligt offentliggjort i løbet af tirsdag.

I Hewlett-Packards (HP) danske datterselskab afviser man at kende til planer om fyringer.

- Vi har slet ikke fået noget internt overhovedet, så der er ikke rigtig noget at kommentere på. Det er bare nogle presseforlydender, siger markedschef Michael Brødegaard.

Ifølge Wall Street Journal vil koncernens topchef, Mark Hurd, formodentlig i løbet af tirsdag offentliggøre en plan for massive fyringer i koncernen.

Fyresedlerne vil løbe op i et antal på mellem 5.000 og 25.000 ud af koncernens i alt 150.000 medarbejdere, vurderer analytikere.

Fyringer har ofte været på tale, siden Mark Hurd i marts måned overtog chefstolen efter, at Carly Fiorina fik fyresedlen. Også i Danmark.

- Danmark vil ikke gå fri, hvis USA beslutter sig for stramninger, sagde analytiker Anders Elbak i maj måned til Computerworld.

Særlige risikogrupper

I Danmark havde HP 610 medarbejdere i gennemsnit i seneste regnskabsperiode.

Medarbejdere, der arbejder med HP's computerforretning henvendt til erhvervslivet og i serviceforretningen, vurderer analytikerne umiddelbart til at være i den største risikogruppe.

Tillige kan HP ifølge analytikere eliminere omkostninger ved at lukke for mindre vigtige udviklingsprojekter og skære i reklamebudgettet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere