Microsoft dropper levering af HoloLens for 158 milliarder kroner til det amerikanske militær

Microsoft vil overdrage udviklingen og produktionen af sit mixed-reality headset-program til det amerikanske militær til et andet selskab. Microsoft vil dog fortsat have en rolle i projektet. Aftalen har en værdi på 158 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Courtney Bacon/U.S. Army)

Microsoft vil overdrage sin enorme kontrakt med det amerikanske militær til selskabet Anduril.

Militærprojektet handler om projektet Integrated Visual Augmentation System (IVAS), som er en opgave, hvor Microsoft skal levere HoloLens-briller til militæret. Aftalen har en værdi på 158,3 milliarder kroner.

Nu skal IVAS-projektet dog fremover varetages af forsvarsteknologivirksomheden Anduril – i hvert fald hvis det står til Microsoft, som ikke vil levere HoloLens-briller til den amerikanske hær længere.

Hvis aftalen skal ændres, kræver det nemlig godkendelse fra det amerikanske forsvarsministerium.

Det oplyser Microsoft i en udmelding om selskabets nye samarbejdsaftale med Anduril.

"Gennem denne partnerskabsaftale, som afventer forsvarsministeriets godkendelse, vil Anduril påtage sig tilsyn med produktion, fremtidig udvikling af hardware og software og leveringstidslinjer," oplyser techgiganten.

Microsoft ryger dog ikke helt ud i kulden.

Microsoft skal nemlig levere cloud- og AI-løsninger til Anduril i forhold til alt arbejde, der vedrører IVAS-projektet.

"Denne aftale etablerer også Microsoft Azure som Andurils foretrukne hyperskala-cloud for alle arbejdsbelastninger relateret til IVAS- og Anduril AI-teknologier," meddeler Microsoft og fortsætter:

"Microsofts avancerede cloud-infrastruktur og AI-kapaciteter vil fortsat udgøre en robust rygrad for programmet, hvilket muliggør problemfri dataintegration og realtidsindsigt, der er afgørende for soldaternes effektivitet."

Hvad Microsoft kommer til at tjene på den nye aftale, fremgår ikke.

"Dette samarbejde mellem Anduril og Microsoft udnytter hver virksomheds særskilte styrker og sikrer kontinuitet i programmet, samtidig med at IVAS-målene fremmes for at forbedre kampens effektivitet, bevidsthed og beslutningstagning på slagmarken," skriver Microsoft dog og fortsætter:

"Andurils missionsfokus på innovation inden for forsvarsteknologi, dyb forståelse af militære krav og unikke tilgang til fremstilling af forsvarsprodukter vil sikre fremtidig programudvikling, der er specielt skræddersyet til hærens skiftende behov samt produktion i skala og til lavere enhedsomkostninger."

Azure vil også blive Andurils primære cloud-platform uden for IVAS-projektet som led i denne aftale.

"Vi er glade for at samarbejde med Anduril i den næste fase af IVAS og udnytte vores kombinerede styrker til at opfylde vores forpligtelser på dette vitale program og levere en spilskiftende kapacitet for hver amerikansk soldat," udtaler Robin Seiler, corporate vice president, Mixed Reality, Microsoft.

Microsoft meddelte i oktober 2024, at HoloLens 2-headsettet ikke længere blev produceret, og at der ikke var en efterfølger i syne.

”Microsoft producerer ikke længere Microsoft HoloLens 2, og vi har signaleret til kunder og partnere, at det er sidste omgang i forhold til at købe (produktet, red.). Support til HoloLens 2, inklusive sikkerhedsopdateringer, slutter 31. december 2027,” meddelte techgiganten.

Dengang lød det dog også, at selskabet ville "forblive fuldt ud forpligtet til IVAS-programmet med det amerikanske forsvarsministerium," hvilket nu må siges at have ændret sig en smule.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S