Forsvaret har svært ved at holde fast i sine it-soldater - siger ja til bedre tilbud fra det private erhvervsliv

Forsvaret har svært ved at holde på sine it-specialister, som i lange baner skifter til det private erhvervsliv.

Artikel top billede

Det er et problem for Forsvaret, at dets it-specialister er eftertragtede i det private erhvervsliv.

Sådan lyder det fra fællestillidsmand på Ryes Kaserne, Martin Ramsdal Pedersen, som til TV 2 fortæller, at det er en ‘kæmpe udfordring.’

Ryes Kaserne ved Fredericia er hjemsted for soldater, der aftjener den såkaldte cyberværnepligt, ligesom den er arbejdsplads for et par hundrede særlige it-soldater, der er specialiseret i blandt andet it-sikkerhed.

Martin Ramdal Pedersen fortæller, at det private erhvervsliv lokker med langt højere løn end den, som Forsvaret kan tilbyde, ligesom kasernes bygninger og lignende er slidte.

Ifølge ham tjener en nyansat soldat så lidt i løn, at han ikke engang kan få et banklån til et hus.

“Når der går en faglært soldat ud til Norlys, Energinet eller Google, så skal vi jo uddanne en ny. Og det tager altså fem-syv år, før vi har en, der kan det samme, som ham der gik i går,” siger han til TV 2 Syd.

Ifølge mediet gik 111 officerer på såkaldt ‘uventet afgang’ på grund af job i det private erhvervsliv.

Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) siger, at der ikke bliver skruet på lønnen til Danmarks soldater.

“Vi skal blive bedre til at matche forsvarets medarbejdere med nogle andre ting. Og det er klart, at så har man brug for at gøre rigtig mange forskellige ting. Både i forhold til bygninger og i forhold til materiel for at gøre Forsvaret til en bedre og mere attraktiv arbejdsplads,” siger han til TV 2.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S