Forsvaret har svært ved at holde fast i sine it-soldater - siger ja til bedre tilbud fra det private erhvervsliv

Forsvaret har svært ved at holde på sine it-specialister, som i lange baner skifter til det private erhvervsliv.

Artikel top billede

Det er et problem for Forsvaret, at dets it-specialister er eftertragtede i det private erhvervsliv.

Sådan lyder det fra fællestillidsmand på Ryes Kaserne, Martin Ramsdal Pedersen, som til TV 2 fortæller, at det er en ‘kæmpe udfordring.’

Ryes Kaserne ved Fredericia er hjemsted for soldater, der aftjener den såkaldte cyberværnepligt, ligesom den er arbejdsplads for et par hundrede særlige it-soldater, der er specialiseret i blandt andet it-sikkerhed.

Martin Ramdal Pedersen fortæller, at det private erhvervsliv lokker med langt højere løn end den, som Forsvaret kan tilbyde, ligesom kasernes bygninger og lignende er slidte.

Ifølge ham tjener en nyansat soldat så lidt i løn, at han ikke engang kan få et banklån til et hus.

“Når der går en faglært soldat ud til Norlys, Energinet eller Google, så skal vi jo uddanne en ny. Og det tager altså fem-syv år, før vi har en, der kan det samme, som ham der gik i går,” siger han til TV 2 Syd.

Ifølge mediet gik 111 officerer på såkaldt ‘uventet afgang’ på grund af job i det private erhvervsliv.

Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) siger, at der ikke bliver skruet på lønnen til Danmarks soldater.

“Vi skal blive bedre til at matche forsvarets medarbejdere med nogle andre ting. Og det er klart, at så har man brug for at gøre rigtig mange forskellige ting. Både i forhold til bygninger og i forhold til materiel for at gøre Forsvaret til en bedre og mere attraktiv arbejdsplads,” siger han til TV 2.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse