Formand og tidligere CEO i TDC stopper med øjeblikkelig virkning

Henrik Clausen stopper i TDC Net af personlige årsager.

Artikel top billede

Henrik Clausen i 2020, da han var administrerende direktør TDC Group. (Foto: Photographer Emilia Therese www.emiliatherese.dk mail@emiliatherese.dk)

På et ekstraordinært bestyrelsesmøde fredag i sidste uge meddelte TDC Nets bestyrelsesformand, Henrik Clausen, at han stopper i selskabet.

Det sker af personlige årsager, oplyser TDC Net til Børsen.

Henrik Clausen var CEO i TDC Group fra 2020 til 2022, hvor han var med til at lede selskabet gennem en omfattende opsplitning, da infrastrukturafdelingen – det, der i dag er TDC Net – og kundeforretningen Nuuday blev opdelt i to selvstændige selskaber.

Da opsplitningen var færdigafsluttet i 2022, stoppede han dog som administrerende direktør, men fortsatte som bestyrelsesformand i TDC Net.

En post, Henrik Clausen har besiddet indtil nu.

Ifølge Børsen er bestyrelsesmedlem i TDC Net Susanne Juhl valgt som midlertidig formand frem til næste ordinære generalforsamling.

Henrik Clausen er tidligere CEO i Bang & Olufsen og Telenor Danmark.

Hverken Henrik Clausen eller TDC Net har endnu meldt noget ud om fratrædelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS