USA ændrer kurs på cybersikkerhedsområdet: Ser ikke længere Rusland som en trussel

Donald Trumps regering nedtoner truslen fra Rusland i cyberspace, og det kan gøre USA sårbar, lyder advarslen.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Trump-regeringen er på vej med en kovending på cybersikkerhedsområdet, skriver den britiske avis The Guardian.

Ifølge avisen har Trump-regeringen nu flere gange signaleret, at den ikke vurderer, at Rusland er en cybersikkerhedstrussel mod kritisk infrastruktur i USA.

Det markante skifte fra de hidtidige sikkerhedsvurderinger kan ifølge eksperter betyde, at USA bliver mere sårbar over for cyberangreb fra Rusland.

Under går at nævne Rusland

Som eksempel på kursskiftet fremhæver avisen, at Liesyl Franz, der er vicedirektør for international cybersikkerhed i det amerikanske Udenrigsministerium, ved en tale i FN for nylig sagde, at USA var bekymret for flere statsaktiviteter i cyberspace, men nævnte kun Kina og Iran.

Denne nye politik afspejles ifølge The Guardian også i et memo fra den amerikanske cybersikkerhedsmyndighed CISA, der i sine nye prioriteter for beskyttelse af lokale systemer nævner Kina og ikke Rusland.

En anonym kilde oplyser ligeledes til den britiske avis, at de ansatte har fået besked på ikke at følge op på rapporter om russiske trusler, hvilket ellers hidtil har været myndighedens primære fokus.

“Rusland og Kina er vores største modstandere. Med alle de nedskæringer, der bliver foretaget i forskellige agenturer, er mange medarbejdere inden for cybersikkerhed blevet fyret. Vores systemer bliver ikke beskyttet, og vores modstandere ved det,” siger kilden til avisen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse