SKI afblæser rammeaftale til 3,4 milliarder kroner: Er nødt til at ændre en række forhold

SKI trækker med omgående virkning en af sine helt store rammeaftaler tilbage på grund af akut behov for ændringer.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor SKI trækker en af årets store rammeaftaler tilbage.
  • Se de ændringer, der er blevet foretaget.
642
3:15 min
Efter blot et par uger i markedet trækker SKI med omgående virkning en af årets helt store rammeaftaler tilbage.

SKI annullerer nemlig den store SKI 50.07 Kommunikationsprodukter, der med en værdi på helt op til 3,4 milliarder kroner blev sendt i udbud for knap to uger siden.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job