Hacker påstår at have stjålet data om 140.000 Oracle-kunder: Selskabet benægter alt

En hacker hævder at have kompromitteret Oracle Cloud og stjålet seks millioner datasæt, herunder krypterede adgangskoder og sikkerhedsnøgler. Oracle afviser dog enhver form for sikkerhedsbrud.

Artikel top billede

(Foto: Oracle)

Torsdag aften hævdede en hacker med aliaset "rose87168" at have brudt ind i Oracles cloud-infrastruktur og fået adgang til omfattende mængder af følsomme oplysninger.

Angrebet skulle angiveligt have ramt Oracles servere i både Chicago og Amsterdam, hvor hackeren påstår at have eksfiltreret data om 140.000 Oracle Cloud-kunder.

Blandt de stjålne oplysninger nævnes Java Key Store-filer, krypterede SSO-adgangskoder og Enterprise Manager JPS-nøgler, som potentielt kan bruges til at få uautoriseret adgang til systemer og brugerkonti, skriver Bleeping Computer.

Hackerens påstande ledsages af skærmbilleder og anden dokumentation, der angiveligt viser et brud på Oracles loginservere.

Samtidig er dele af de stjålne oplysninger blevet sat til salg på fora på dark web.

Oracle: Ingen data er kompromitteret

Oracle afviser dog, at der skulle være tale om et databrud.

I en officiel udtalelse til mediet fastslår virksomheden, at "de offentliggjorte oplysninger ikke stammer fra Oracle Cloud. Ingen Oracle Cloud-kunder har været udsat for et databrud eller mistet data."

Trods Oracles afvisning spekulerer sikkerhedseksperter i, om serverne i Chicago og Amsterdam kan have været sårbare over for en kendt fejl i Oracle Access Manager (CVE-2021-35587), der kan give hackere mulighed for at omgå autentifikationsmekanismer, lyder det.

Ifølge oplysninger fra cybersikkerhedsfirmaet CloudSEK forsøgte hackeren først at afpresse Oracle for 200 millioner dollar i kryptovaluta mod at holde oplysningerne hemmelige.

Da Oracle afviste at betale – blandt andet fordi det er ulovligt for amerikanske virksomheder at forhandle med cyberkriminelle – satte hackeren oplysningerne til salg.

Hackeren hævder desuden at ville offentliggøre en liste over de virksomheder, der angiveligt er berørt af bruddet, som et presmiddel for at få betaling fra de berørte virksomheder.

Usikkerhed om omfanget af angrebet

Selvom det stadig er uvist, om hackerens påstande er sande, opfordrer eksperter organisationer med Oracle Cloud-løsninger til at tage deres forholdsregler.

De anbefaler blandt andet, at virksomheder hurtigst muligt nulstiller deres adgangsoplysninger, styrker deres sikkerhedsforanstaltninger og gennemgår systemlogs for tegn på uautoriseret adgang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics