Hacker påstår at have stjålet data om 140.000 Oracle-kunder: Selskabet benægter alt

En hacker hævder at have kompromitteret Oracle Cloud og stjålet seks millioner datasæt, herunder krypterede adgangskoder og sikkerhedsnøgler. Oracle afviser dog enhver form for sikkerhedsbrud.

Artikel top billede

(Foto: Oracle)

Torsdag aften hævdede en hacker med aliaset "rose87168" at have brudt ind i Oracles cloud-infrastruktur og fået adgang til omfattende mængder af følsomme oplysninger.

Angrebet skulle angiveligt have ramt Oracles servere i både Chicago og Amsterdam, hvor hackeren påstår at have eksfiltreret data om 140.000 Oracle Cloud-kunder.

Blandt de stjålne oplysninger nævnes Java Key Store-filer, krypterede SSO-adgangskoder og Enterprise Manager JPS-nøgler, som potentielt kan bruges til at få uautoriseret adgang til systemer og brugerkonti, skriver Bleeping Computer.

Hackerens påstande ledsages af skærmbilleder og anden dokumentation, der angiveligt viser et brud på Oracles loginservere.

Samtidig er dele af de stjålne oplysninger blevet sat til salg på fora på dark web.

Oracle: Ingen data er kompromitteret

Oracle afviser dog, at der skulle være tale om et databrud.

I en officiel udtalelse til mediet fastslår virksomheden, at "de offentliggjorte oplysninger ikke stammer fra Oracle Cloud. Ingen Oracle Cloud-kunder har været udsat for et databrud eller mistet data."

Trods Oracles afvisning spekulerer sikkerhedseksperter i, om serverne i Chicago og Amsterdam kan have været sårbare over for en kendt fejl i Oracle Access Manager (CVE-2021-35587), der kan give hackere mulighed for at omgå autentifikationsmekanismer, lyder det.

Ifølge oplysninger fra cybersikkerhedsfirmaet CloudSEK forsøgte hackeren først at afpresse Oracle for 200 millioner dollar i kryptovaluta mod at holde oplysningerne hemmelige.

Da Oracle afviste at betale – blandt andet fordi det er ulovligt for amerikanske virksomheder at forhandle med cyberkriminelle – satte hackeren oplysningerne til salg.

Hackeren hævder desuden at ville offentliggøre en liste over de virksomheder, der angiveligt er berørt af bruddet, som et presmiddel for at få betaling fra de berørte virksomheder.

Usikkerhed om omfanget af angrebet

Selvom det stadig er uvist, om hackerens påstande er sande, opfordrer eksperter organisationer med Oracle Cloud-løsninger til at tage deres forholdsregler.

De anbefaler blandt andet, at virksomheder hurtigst muligt nulstiller deres adgangsoplysninger, styrker deres sikkerhedsforanstaltninger og gennemgår systemlogs for tegn på uautoriseret adgang.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura