Hacker påstår at have stjålet data om 140.000 Oracle-kunder: Selskabet benægter alt

En hacker hævder at have kompromitteret Oracle Cloud og stjålet seks millioner datasæt, herunder krypterede adgangskoder og sikkerhedsnøgler. Oracle afviser dog enhver form for sikkerhedsbrud.

Artikel top billede

(Foto: Oracle)

Torsdag aften hævdede en hacker med aliaset "rose87168" at have brudt ind i Oracles cloud-infrastruktur og fået adgang til omfattende mængder af følsomme oplysninger.

Angrebet skulle angiveligt have ramt Oracles servere i både Chicago og Amsterdam, hvor hackeren påstår at have eksfiltreret data om 140.000 Oracle Cloud-kunder.

Blandt de stjålne oplysninger nævnes Java Key Store-filer, krypterede SSO-adgangskoder og Enterprise Manager JPS-nøgler, som potentielt kan bruges til at få uautoriseret adgang til systemer og brugerkonti, skriver Bleeping Computer.

Hackerens påstande ledsages af skærmbilleder og anden dokumentation, der angiveligt viser et brud på Oracles loginservere.

Samtidig er dele af de stjålne oplysninger blevet sat til salg på fora på dark web.

Oracle: Ingen data er kompromitteret

Oracle afviser dog, at der skulle være tale om et databrud.

I en officiel udtalelse til mediet fastslår virksomheden, at "de offentliggjorte oplysninger ikke stammer fra Oracle Cloud. Ingen Oracle Cloud-kunder har været udsat for et databrud eller mistet data."

Trods Oracles afvisning spekulerer sikkerhedseksperter i, om serverne i Chicago og Amsterdam kan have været sårbare over for en kendt fejl i Oracle Access Manager (CVE-2021-35587), der kan give hackere mulighed for at omgå autentifikationsmekanismer, lyder det.

Ifølge oplysninger fra cybersikkerhedsfirmaet CloudSEK forsøgte hackeren først at afpresse Oracle for 200 millioner dollar i kryptovaluta mod at holde oplysningerne hemmelige.

Da Oracle afviste at betale – blandt andet fordi det er ulovligt for amerikanske virksomheder at forhandle med cyberkriminelle – satte hackeren oplysningerne til salg.

Hackeren hævder desuden at ville offentliggøre en liste over de virksomheder, der angiveligt er berørt af bruddet, som et presmiddel for at få betaling fra de berørte virksomheder.

Usikkerhed om omfanget af angrebet

Selvom det stadig er uvist, om hackerens påstande er sande, opfordrer eksperter organisationer med Oracle Cloud-løsninger til at tage deres forholdsregler.

De anbefaler blandt andet, at virksomheder hurtigst muligt nulstiller deres adgangsoplysninger, styrker deres sikkerhedsforanstaltninger og gennemgår systemlogs for tegn på uautoriseret adgang.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks